GeriDünya Denktaş-Klerides görüşmesi için yoğun güvenlik önlemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş-Klerides görüşmesi için yoğun güvenlik önlemi

Denktaş ile Klerides`in yarın akşam yemek için biraraya gelecekleri Rum kesiminde geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides`in Lefkoşa`nın Rum kesimindeki evinde Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş`ın onuruna vereceği yemek öncesinde, Rum polisi çok sıkı güvenlik önlemleri alıyor. Rum yönetimi de siyasi parti yetkilileri ve halka sağduyulu olma çağrısı yaptı.

Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Nikos Koşis, yaptığı açıklamada, polisin bu gibi durumlarda gerekli gördüğü tüm önlemleri aldığını söyledi.   Polis Genel Müdürü de Klerides`le görüşerek hazırlanan özel plan hakkında bilgi verdi. Denktaş`ı KKTC`den Lefkoşa`nın Rum kesimine götürecek otomobilin izleyeceği güzergah ise gizli tutuluyor.

Rum basını, alınan güvenlik önlemlerine geniş yer verdi. Fileleftheros gazetesi, "Denktaş için yollar kapanacak apartmanlar mühürlenecek" başlıklı haberinde, polisin, Cumartesi akşamı Klerides`in evi çevresindeki yolları kapatacağını ve apartmanlara, yalnız ikamet edenlerin kimlik göstererek girebileceklerini yazdı.

Cyprus Weekly gazetesi de, "Güvenlik titizliği" başlıklı haberinde, yemek nedeniyle Rum Başkanlık Muhafız Birliği, yüzlerce polis ve özel kuvvet mensubunun çok sıkı güvenlik önlemleri alacağını duyurdu.

PROTESTO HAZIRLIĞI

Yemeğe, fanatik Rum örgütleri yoğun tepki gösteriyor. Tepkilerin dozunun artmasından çekinen Rum yönetimi ve siyasi parti yetkilileri, Rum halkını 'aşırı tepkilerden' kaçınmaya çağırdı.

Yemeği protesto için, yarın akşam eylem düzenleyeceğini açıklayan Rum örgütler, Klerides`in Denktaş`ı yemeğe davet etmesini kınadı. Rum üniversitesindeki Enosis yanlısı öğrenci örgütleri, yarın akşam saat 21.00`de Lefkoşa`nın Rum kesimindeki Eleftheria Meydanı`nda düzenleyecekleri eylemde, yemek karşıtı bildiri dağıtacağını açıkladı.

Avrupa Demokratik Yenileme Partisi de (KEA) Rum halkını, 'taşkınlık yapmaktan' kaçınmaya çağırdı. KEA tarafından yapılan açıklamada, "Kıbrıs`taki statüko devam ettiği sürece, Denktaş`ın Güney Kıbrıs`ta varlığından hiç kimsenin memnun olmayacağı, ancak yapılacak taşkınlıkların Rum tarafını zor durumda bırakacağı ve Türk tarafına propaganda malzemesi vereceği" belirtildi.

Yeni Ufuklar Partisi (NEO) gençlik örgütü de Klerides`in Denktaş`ıyemeğe davet etmesini kınadı. NEO gençlik örgütü, yarın Rum Kesimi genelinde bu konuda 'halkı aydınlatmak için' bildiri dağıtacağını açıkladı.
   
SIKI ÖNLEMLER
   
Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Nikos Koşis, Denktaş`ın güvenliğiiçin gerekli sayıda polisin görevli olacağını belirterek, herhangi birsorun çıkmaması için şimdiden önlemler alındığını ve Rum halkının 'olgunluğuna güvendiklerini' söyledi.

Fanatik örgütlerin eylemlerinden çekinen Rum polisi, tüm birimleriyle, çok sıkı güvenlik tedbirleri planladı. Güvenlik tedbirleri çerçevesinde yollar kapatılacak, Klerides`in evinin bulunduğu sokakta oturanlar kimlik göstererek evlerine girebilecek. Etraftaki yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirilecek.
   
MENÜDE BALIK VAR
   
Fanatik Rumların yoğun tepki gösterdiği Klerides-Denktaş yemeğinde balık yenilecek. Menüde, balık çorbası, balık yemeği ve samsı tatlısının bulunduğu öğrenildi.
   
Öte yandan Rum kesiminde yayımlanan Politis gazetesi, Denktaş ve Klerides`in, 16 Ocak`ta başlayacak doğrudan görüşmeler öncesinde, Türkve Rum siyasi partileriyle 5 Ocak`ta Ledra Palace`ta biraraya geleceğini iddia etti.

Haberde, Denktaş ve Klerides`in, 5 Ocak`ta 16.00-18.00 saatleri arasında Ledra Palace`ta bir araya gelmesinin beklendiği, Klerides`in bu buluşmaya olumlu yanıt verdiği, Denktaş`ın cevabının ise henüz bilinmediği savunuldu.

Bu konudaki girişimin, bazı Türk ve Rum partilerin Ledra Palace`tabuluşmasını organize eden Slovakya`nın Rum kesimindeki büyükelçiliği tarafından yapıldığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle