GeriDünya Denktaş: AB-İKÖ toplantısına katılmam davete bağlı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş: AB-İKÖ toplantısına katılmam davete bağlı

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Şubat ayında İstanbul'da yapılacak Avrupa Birliği (AB)-İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılmasının, davetin hangi seviyede olacağına bağlı olduğunu açıkladı.

Denktaş, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides ile Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 5. görüşmesini yapmak üzere Cumhurbaşkanlığı'ndan ayrılırken, basın mensuplarının, söz konusu toplantıya katılıp katılmayacağını sorması üzerine, ''Davet hangi seviyededir, bilmiyorum. Onun için söyleyemem, Görmedim henüz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, başka bir soru üzerine, şimdilik Ankara ziyaretinin gündemde olmadığını, anacak Ankara'ya gidebileceğini söyledi. Denktaş, bugün siyasi parti yetkilileri ile yaptığı toplantıya atıfta bulunarak, çok iyi bir görüşme yaptıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Denktaş'la birlikte, anayasa ve hukuk konularındaki danışmanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Müsteşarı Ergun Olgun, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı Reşat Çağlar ile yazıcı Seniha Birand da görüşmeye gitti.

Bu arada, Rum Yönetimi lideri Glafkos Klerides de, bugün DışişleriBakanı Yannakis Kasulides, Başsavcı Alekos Markides ve Rum Yönetimi Sözcüsü Mihalis Papapetru ile bir görüşme yaptı. Görüşmeyle ilgili açıklama yapılmadı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto'nun gözlemci olarak katıldığı ve ara bölgede yapılan Denktaş-Klerides görüşmesinde, merkezi hükümetin yetkileri ele alınmaya devam edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle