GeriDünya Denizanası istilası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denizanası istilası

Denizanası istilası
refid:4889077 ilişkili resim dosyası

Geçen hafta, Cebelitarık Boğazı'ndan Akdeniz'e giren milyonlarca dev denizanası İspanya açıklarını istila etti. Sadece dün 500'e yakın kişiyi deniz analarının çarptığı bildirildi. “Cara bela Portuguesas” adı verilen denizanalarının çok zehirli ve tehlikeli olduğ uyarısında bulunan uzmanlar, ölü bile olsa denizanaları ile temasta bulunulmamasını istedi.

Başta İspanya sahilleri olmak üzere Akdeniz'in büyük bölümünü saran deniz anaları, turizmi olumsuz etkiliyor. İspanya sahillerinin, 60 milyon deniz anasının akınına uğradığı belirtildi. Güneydeki Endülüs kıyılarında, sadece dün 500'e yakın kişiyi deniz analarının çarptığı bildirildi. İspanyol yetkililer, turizmi olumsuz etkileyen deniz analarıyla mücadelede, teknelerle 5 ton deniz anası topladıklarını açıkladı.

Endülüs bölgesinin turizm ve sosyal güvenlik sorumlusu Jose Carlos Lopez, deniz analarının “bölgenin turizm imajına zarar verdiğini” söyledi.

Bilimsel Araştırmalar Yüksek Konseyinde bilim adamı Josep Maria Gili ise Akdeniz'de deniz anası akınının en büyük sebebini “iklim değişikliği” olarak açıkladı.

Cildi yakan ve kırmızı lekeler bırakan deniz anası çarpmasında gerekli tedbir alınmaması halinde, kalıcı lekeler oluşabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle