GeriDünya Demre'de Hıristiyanlara saygısızlık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demre'de Hıristiyanlara saygısızlık

Demre'de Hıristiyanlara saygısızlık
refid:3942666 ilişkili resim dosyası

Rus gazetesi, Demre’deki aziz heykelinin yerinden oynatılmasının Hıristiyanlara saygısızlık olduğunu yazdı. İngiltere'de kuş gribine karşı önlemler. ABD, İran karşıtı kampanyayı resmen başlatıyor. İşte dünya basınında öne çıkan konular.

The Moscow Times gazetesinde yer alan bir haberde Hz. Muhammed karikatürlerine verilen tepkiden bahsedilirken Türkiye’nin de Hıristiyan topluma karşı bazı rahatsız edici davranışlarda bulunduğu iddia ediliyor. Gazete “Türkiye’de hıristiyanlara karşı herhangi bir harekette bulunulmayan bir ay bile geçmiyor” ifadesini kullanıyor. The Moscow Times bu iddiasına örnek olarak ta Demre’deki St. Nicholas anıtının yerinden kaldırılmasını gösteriyor. Gazete Rusya tarafından Türkiye’ye hediye edilen, Demre’de bulunan ve bölgeye hacı olmaya gelen tüm Hıristiyanlar tarafından da görülen heykelin nedensiz bir biçimde bulunduğu yerden kaldırıldığını yazıyor.

 

Heykelin yerinden kaldırılmasından sonra Rusya, AB ve ABD’den gelen baskılar sonucu yeniden geri getirildiğini belirten gazete, röportaj yaptığı heykeltraş Georgii Pototsky’nin konu ile ilgili görüşlerine de yer veriyor. Pototsky “Heykel yeniden getirildi ancak aynı yere konulmadı. Heykel seçim öncesi, eski belediye başkanı ile şimdiki başkan arasında yaşanan çekişmenin kurbanı oldu. Türkiye’deki radikal İslamcılar heykelin yerine plastik bir Noel baba heykeli getirterek büyük bir saygısızlık yaptılar ki bu bence karikatür krizine neden olan olaydan çok daha ciddi bir durumdur. Türk turizm bakanı uluslararası tepkilerin ardından konuyu çözme sözü verdi ama bu sözünü tutmadı” diyor.

 

/images/100/0x0/55eabb07f018fbb8f8930e86
AVRUPA'DA KUŞ GRİBİ YAYILIRKEN, İNGİLTERE KUŞ GRİBİNE KARŞI ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

 

The Times gazetesinin haberine göre İngiltere’de herhangi bir yerde kuş gribi vakası görülürse alınacak önlemler açıklandı. Önlemler arasında kuş gribi vakasının görüldüğü bölgede karantina alanı oluşturmak, o bölgedeki tüm kanatlı hayvan hareketlerini durdurmak, karantina bölgesindeki tüm kanatlı hayvanlar ve domuzların virüs kontrolünden geçirilmesi gibi işlemler bulunuyor. Yetkililer İngiltere genelinde kanatlı hayvanların sık sık testlerden geçirildiğini ve şu an için ülkede kuş gribi görülme olasılığının düşük olduğunu söylüyorlar.

 

İngiltere bu önlemleri alırken Fransız Le Monde gazetesi de AB ülkelerinde de kuş gribine karşı alınan önlemlerin her geçen gün artırıldığına dikkat çekiyor. Gazete AB sağlık komiseri Markos Kipriyanu’nun açıklamalarını ön plana çıkarıyor. Kipriyanu AB bünyesinde gereken tüm önlemlerin alındığını panik yapılacak herhangi bir durumun olmadığını söylüyor. AB sağlık şefi tavuk eti yemenin risk taşımadığını belirtiyor.

 

/images/100/0x0/55eabb07f018fbb8f8930e88
AMERİKA İRAN KARŞITI KAMPANYASINI RESMEN BAŞLATIYOR

 

The Guardian gazetesinin haberinde Bush yönetiminin İran’a karşı yürütülecek propaganda için kongreden 75 milyon dolar bütçe istediği belirtiliyor. Amerikan Dışişleri bakanı Condoeezza Rice bu paranın, radyo ve programlarda İran ile ilgili yapılacak yayınlar, Amerika’da eğitim gören İranlılara yardım ve İran’da faaliyet gösteren demokrasi yanlısı gruplara para desteği vermek için kullanılacağını söylüyor.

 

Gazete Körfez ülkeleri seyahati öncesi Rice’ın kongre dış ilişkiler komitesinde yaptığı konuşmada “Amerika Tahran yönetiminin her tür sert tavrı ile yüzleşmeye hazırdır. Bu esnada biz İran’da demokrasi ve özgürlük isteyen gruplara destek vermeyi sürdüreceğiz” dediğini yazıyor.

 

IRAK'TAN DÖNENLERDE VİETNAM SENDROMU

 

The Independent gazetesinin bu sabahki manşet haberinde Irak’ta görev yapıp ülkeye dönen asker ve personelin ciddi sağlık sorunları yaşadığına dikkat çekiliyor. Gazetenin “Irak:Unutulmuş mağdurlar” başlığı ile verdiği haberde Irak’ta görev yaptıktan sonra ülkeye dönen 1333 kişinin büyük çoğunluğunda psikiyatrik sorunlar ortaya çıktığına dikkat çekiliyor.

 

Gazete bu kişilerin çoğunun şu an tedavi görmekte olduğunu belirtiyor. The Independent Ortadoğu’da görev yaptıktan sonra İngiltere’ye dönen asker ve personelde görülen rahatsızlıkların post travmatik stres, savaş stresi adı verilen bir rahatsızlık, depresyon, panik atak, kabus görme ve bazı zihinsel problemler olduğunu ifade ediyor. Gazete bu kişilerden bazıları ile yapılan röportajlara da yer veriyor. Askerler kendileri ile yeterince ilgilenilmediğinden şikayet ediyorlar ve hastalıkları ve yaşadıkları sorunların gözardı edildiğini iddia ediyorlar.

 

CHENEY YANLIŞLIKLA ARKADAŞINI VURDUĞU AV PARTİSİ HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU

 

Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısı Dick Cheney’nin bir av partisi sırasında yanlışlıkla arkadaşını vurması aradan günler geçtikten sonra Amerikan basınının birinci gündem maddesi haline geldi. Cheney’nin konu ile ilgili olarak dün yaptığı açıklama bu sabah tüm Amerikan gazetelerinde manşetten veriliyor. The Washington Post ve The New York Times gazeteleri aynı manşetle ile çıkıyor: “Cheney sessizliğini bozdu”.Gazeteler 78 yaşındaki avukat Harry Whittington’ın vurulması konusunda başkan yardımcısının tüm sorumluluğu üstlendiğini ve “benim hatamdı” dediğini yazıyor.

 

Cheney “Harry’nin suçu yok bu olayda suçlanması gereken biri varsa o da benim ama bu benim hayatımın en kötü günü oldu” diyor.Öte yandan Cumartesi gününden bu yana hastanede bulunan ve geçtiğimiz gün ufak bir kalp krizi de geçiren Whittington’ın sağlık durumunun iyi olduğu ve önümüzdeki günlerde taburcu edileceği açıklandı.

 

ANNAN'IN YERİNE BM GENEL SEKRETERLİĞİNE KEMAL DERVİŞ

 

 The Independent gazetesinde bu sabah Kofi Annan'dan sonra BM genel sekreteri kim olacak sorusuna yanıt aranıyor. Gazete Annan'ın ardından genel sekreterliğe gelmesi muhtemel 9 kişinin adını sıralıyor. Bu isimler arasında Kemal Derviş'te bulunuyor. Gazete halen BM Kalkınma Programı başkanlığı görevini yürüten 57 yaşındaki Kemal Dervis'in genel sekreter olmasına Amerika'nın destek vereceğini ancak Türkiye NATO üyesi olduğu için Rusya'nın Derviş'in seçilmesine karşı çıkabileceğini belirtiyor. Adaylar arasında İngiltere başbakanı Tony Blair ve eski Polonya cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski 'yi de gösteren Independent "Genel sekreter seçilmek için doldurulması gereken bir başvuru formu ya da bir mülakat yok. Yapılması gereken veto hakkı bulunan güvenlik konseyinin 5 üyesi İngiltere, Amerika, Çin, Fransa ve Rusya’nın siyasi liderlerini yeterince etkilemek" diye yazıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle