Dünya Haberleri

DÜNYA

  Demirel'den AB'ye dört önemli mesaj

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel, Fransa ve İspanya gezilerinde, ‘Türkiye mutlaka Avrupa Konferansı’na katılsın' talebiyle karşılaştığını belirterek, ‘Onlara Türkiye’nin çok kırıldığını belirterek, ‘Adımı siz atın’ dedim ve 4 mesaj ilettim' dedi. Demirel, Avrupa Konferansı'na katılım konusunda Türk kamuoyunun müsait olmadığını, her iki ülkeye de anlattığını vurguladı. ‘Ben şu anda siyaset üstüyüm. Buna rağmen ben bile böyle bir telkinde bulumam’ dediğini hatırlatan Demirel, şu mesajları verdiğiri açıkladı:

  AB'YE ÜYELİK

  Türk kamuoyunun kırgınlığını gidermek için sizin birşey yapmanız lazım. Londra'dan sonra Cardiff toplantısı var. Orada Türkiye'nin dostlarının Türkiye'nin AB'ye alınması konusundaki hatalı kararın düzeltilmesi için insiyatif almasını istiyoruz.

  GÜMRÜK BİRLİĞİ

  Türkiye bu konudaki taahhütlerini yerine getirdi ama AB getirmedi. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi lazım.

  YUNANİSTAN

  AB Yunanistan'ın arkasında göründükçe meselenin tamirini güçleştiren sorunlar çıkabilir. Bu tutum Yunanistan'ı sorumsuzluğa teşvik eder. Meseleyi çatışmaya götürür. Siz dostlarımızı uyarıyoruz.

  KIBRIS'A AB ÜYELİĞİ

  Kıbrıs denilince kimi anlıyorsunuz? Kiminle müzakere edeceksiniz? İki toplum var. Tutumunuz oradaki siyasi çözümü geçersiz hale getirdi. Demirel İspanya’nın Almanya’nın yayılması konusundaki endişesi hakkındaki bir soruya ‘Bu düşünce sadece İspanya’da yok. Başka Avrupa ülkelerde de var. Almanya eskiden savaşarak yayılıyordu. Bu kez, barış içinde yayılma gayretleri var, endişesi görülüyor.’ cevabını verdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı