GeriDünya Demirel’den Atina'ya 8 uyarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel’den Atina'ya 8 uyarı

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, başta Yunanistan olmak üzere PKK'ya destek veren ülkelere yönelik tarihi bir çağrıda bulunarak, terör örgütünün arkasından çekilmelerini istedi.

Terör konusunda medeni alemin sınav verdiğini vurgulayan Demirel diğer ülkeler, Yunanistan'ı bir ‘rogue (yasadışı) devlet’ saymazlarsa, ‘rogue devlet’ saydığınız ülkeleri hangi kıstaslarla ‘rogue devlet’ sayıyorsunuz? O kıstaslar burada Yunanistan için de varsa, bu kıstasları uygulamazsanız size sormazlar mı, Şu devlet için 'rogue devlet' kıstasını uyguluyorsunuz, aynı şey burada da var, burada niye uygulamıyorsunuz' diye' diye konuştu.

Barışçı politikanın zaaf olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Demirel, ‘Ancak barışçılık tek taraflı olmaz. Eğer Türkiye, ’Sabrım tükendi' diyorsa, gerçekten çok canı yanmıştır. Türkiye'yi anlamak lazım. Yunanistan'a savaş ilan etmiyorum bu sadece meşru müdafaadır' dedi.

Türkiye'nin, Yunanistan'ın yeniden uygar topluluğa katılması için fırsat vermek istediğini de söyleyen Demirel, ‘Bu bir süreç, Bu sürecin nereye varacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Yunanistan PKK’ya destek vermiştir. Bizim buna 'İyi yapmıştır' dememiz mümkün mü? Bu insanlığa, komşuluğa sığar mı?' diye sordu.

Türkiye'nin terörün dış irtibatlarını kesmede kesin kararlı olduğunu belirten Demirel, ‘Komşularımıza da, dostlarımıza da söylüyoruz. Bu bitmeli. Türkiye bunu bitirecek. Açıkca söyleyeyim, bu konuda kimseye yalvarmıyoruz’ dedi.

BATI'YA ELEŞTİRİ

Yunanistan'ın teröre destek veren ülkeler listesine sokulmasına ABD ve diğer Batılı devletlerin sıcak bakmamasını da eleştiren Demirel, ‘Medeni alem olarak teröre destek veren ülke kıstaslarını belirlemişsin. Yunanistan için bunlar uygulanmaz ise, o zaman adama sormazlar mı? Terörü kim desteklerse kendisi de batar’ dedi ve Yunanistan'a PKK ile ilgili şu sekiz maddelik çağrıyı yaptı:

‘‘1-Kampları kapat, 2-Militanları tutukla ve Türkiye'ye iade et, 3-PKK'ya silah verme, 4- Lojistik desteğe son ver, 5-Propagandaya izin verme, 6-PKK'ya tesis verme ve verdiğin tesisleri kapat, 7-Teröristlerin ülkene girmesine izin verme, 8-PKK'nın ülkende kara para aklamasını durdur.’’

Yunanistan'ın ‘rogue’ (haydut, yasadışı) devlet sayılması gerektiğini söyleyen Demirel, Atina'ya PKK ile ilgili şu sekiz maddelik çağrıyı yaptı:

1- Kampları kapat

2- Militanları tutukla, Türkiye'ye iade et

3- PKK'ya silah verme

4- Lojistik desteğe son ver

5- Propagandaya izin verme

6- PKK'ya tesis verme ve verdiğin tesisleri kapat

7- Teröristlerin ülkene girmesine izin verme

8- PKK'nın ülkende kara para aklamasını hemen durdur
Yorumları Göster
Yorumları Gizle