GeriDünya Demirel bugün Saraybosna'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Demirel bugün Saraybosna'da

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güneydoğu Avrupa için İstikrar Paktı devlet ve hükümet başkanları zirvesi için bugün Saraybosna'ya gidiyor. ABD Başkanı Bill Clinton, İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac gibi dünya liderlerini de aynı çatı altında toplayacak iki günlük zirvede, Demirel'e Dışişleri Bakanı İsmail Cem refakat edecek.

Balkanlar'daki istikrara desteğini etkin olarak sürdüren Türkiye'nin Bosna'nın Zenica şehrinde bir de tugayı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Demirel zirvede Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Alia İzzetbegoviç ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi'nin diğer üyeleriyle de birer görüşme yapacak.

Balkan İstikrar Paktı'nın Türkiye için diğer bir önemli boyutu ise Türk ve Yunan dışişleri bakanlarını bir araya getirecek olması. Atina ile Ankara arasında son dönemde başta diyalog toplantıları olmak üzere başlayan yumuşama sinyalleri çerçevesinde, İsmail Cem-Yorgo Papandreu görüşmesinde ABD'nin de etkisi ile önemli bir sonuca ulaşılması bekleniyor.

Cem'in dün İtalya Başbakanı D'Alema tarafından Başbakan Bülent Ecevit'e gönderilen mektup sonrasında İtalyan meslektaşı Lamberto Dini ile de bir görüşme yapması bekleniyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle