GeriDünya Dehşeti anlattılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dehşeti anlattılar

Dehşeti anlattılar
refid:27863764 ilişkili resim dosyası

Adriyatik Denizi’nde seyrederken çıkan yangın sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği Yunan ANEK firmasının kiraladığı ‘Norman Atlantic’ feribotundaki tüm yolcular ve mürettebat kayıp olan 23 ila 38 kişi dışında dün öğleden sonra kurtarıldı. Gaye Eğilmez, “Bu cehennemden kurtulamayacağıma inanmaya başlamıştım” derken, Aylin Akamaç, “Titanik filmi gibiydi” dedi.

YUNANİSTAN’ın Patra Limanı’ndan, 422 yolcu, 56 mürettebat ve 200 kadar araçla İtalya’nın Ancona Limanı’na giden ‘Norman Atlantic’ adlı feribotta çıkan yangında ilk belirlemelere göre biri 61 yaşındaki Yunan vatandaşı olmak üzere 10 kişi hayatını kaybetti. İtalyan ve Yunan kaynakların iddiasına göre 23 ya da 38 kişi kayıp. Hem İtalyan hem de Yunan makamları, feribotta kaçak göçmenlerin gizlendiği iddiaları yüzünden ölü ve kayıp sayısının artmasından endişe ediyor. Gemide 54’ü turist, 3’ü TIR şoförü 57 Türk vatandaşı olduğu bildirildi.


Türk vatandaşlarının tamamı sağ kurtarıldı. Gemide yabancı pasaportlu 12 ila 14 Türk’ün olduğu da iddia ediliyor. Kurtarma operasyonu 36 saatte son erdi. Gemiyi de en son kaptan Argilio Giacomazzi terk etti. O dehşet anlarını Türk yolcular şöyle anlattı: Gemiden dün saat 05.30’da kurtarılan Gaye Eğilmez, helikoptere çıkarılırken arkasından, “Sen git. Ben seni bulurum” diyen eşi Ahmet Eğilmez’den gelecek iyi haberi bekliyordu. Hürriyet, Akçay’da bir restoran işleten ve yılbaşında 9 günlük tatil için İtalya’ya giderken Adriyatik’te can pazarını yaşayan Eğilmez’e Brindisi’de kaldığı otelde ulaştı. Eğilmez, “Otel odasında bile hâlâ yangın var hissine kapılıyorum” diye başladı söze.

Dehşeti anlattılar


‘HER YERDE DUMAN VARDI’

“Pazar saat 05.00’te duman kokusu ile uyandım. Her yerde duman vardı. Güverteye çıktım. Alevler yükseliyordu. Felaket bir fırtına. Müthiş bir soğuk” diyen Eğilmez, “Garajdan gelen peş peşe patlamalar duydum. Araçlar infilak ediyordu. Etrafta gemileri görüyorduk ama dalgalar nedeniyle hiçbiri yaklaşamıyordu. Yakındaki gemiler yangını söndürmek için devamlı su sıkıyorlardı. Bu cehennemden kurtulamayacağıma inanmaya başlamıştım” dedi.

Dehşeti anlattılar


‘KENDİLERİNE ÖNCELİK’

“Kurtarma ekiplerinin (İtalyan ve Yunan) kendi vatandaşlarına biraz iltimaslı gibi davrandıklarını hissettim. Sanki kendi adamlarına öncelik veriyorlardı” diyen Gaye Eğilmez, “Kurtarma çalışmaları da ağırdı” ifadesini kullandı. Telefonda sürekli öksüren Gaye Eğilmez, “Odamda bekliyorum. Ahmet’ten gelecek iyi haberi. Helikoptere alınırken, arkamdan “Sen git. Kurtar kendini. Ben gelir seni bulurum’ diye seslendi” dedi.
Aylin Akamaç (53) da dün eşi Barbaros’dan gelecek iyi haberi bekliyordu. Akamaç, “Gemideki organizasyon berbattı. Kurtarma ekiplerinin de kendi ülkelerinin vatandaşlarına imtiyazlı davrandıkları kanısındayım” dedi. Ankaralı Akamaç, “Titanik filmi gibiydi” dedi.

Dehşeti anlattılar


Ayakkabılarımız yandı

Olaydan 24 saat sonra kurtarılarak, İtalya’ya ait bir helikopterle ülkenin güneyindeki Brindisi kentine getirilen Ahmet Şimşek, “Olaya müdahale etmesi gerekirken geminin mürettebatı hiç ortada yoktu. İnsanlar kendileri 5 tane filikayı kendileri kesti gözümün önünde. İki tanesine ancak insan bindi. 3 tanesi boşa gitti. Çünkü herkes saldırıyor. Mürettebat orada yönlendirmesi gerekirken hiç mürettebat ortada yoktu. Anladığım kadarıyla onlar sadece yangını söndürme noktasına gitmişler” dedi. İnsanların denize atlamayı istediğini, ama yapamadıklarını anlatan Şimşek, “Yanan yerin üzerinde durduk hep ısınmak için. Isı çok fazlaydı. O sıcaklıkta ayakkabılarımız yandı” dedi.


Yangına dair senaryolar

Olayın çıkış nedeni hakkında önce garajda bir zeytinyağı yüklü tankerin feribotun çelik oluklarına vurması üzerine çıkan kıvılcımların yangını tetiklediği üzerinde durulduğu açıklanmıştı. Atina’da başka iddialar da ortaya atıldı. Diğer iddialar şöyle:
Garajda TIR içinde gizlenen ve ateş yakan kaçak göçmenler olabilir.
Aracı içinde garajda kalan bir kamyon ya da TIR şoförü ateş yakmış olabilir.
TIR’lardan birinin yükünde patlama meydana gelmiş olabilir.
TIR’lardan biri garajda cereyan kaçıran bir lambaya çarpmış olabilir.


‘Demir almasına nasıl izin verildi’

Yunan makamlarının 19 Aralık’ta Patra Limanı’nda gemi üzerinde yaptıkları denetimlerde önemli eksiklikler tespit ettikleri ortaya çıktı. Yunan Liman Teşkilatı’nın kayıtlarına göre, “Norman Atlantic”de 19 Aralık’ta yapılan denetimde acil durumlarda kurtarma planında, güvenlik lambalarında ve kapıların ateş ile suya dayanıklılığında sorunlar tespit edildi. Bu sorunların giderilmesi için gemi sahibi İtalyan firmaya 15 gün süre tanındı. Yunanistan Deniz Ticaret Gemileri Mühendisleri Birliği Başkanı Savas Tsimpoglu, “Sorunların giderildiğine ilişkin bir belge yok. Gerekli bakım onarım çalışmaları yapılmayan geminin üstelik kötü hava şartlarında Patra limanından ayrılmasına nasıl izin verildi” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle