GeriDünya Defence News: Türkiye, Saddam'a müdahale karşılığında garanti istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Defence News: Türkiye, Saddam'a müdahale karşılığında garanti istiyor

Defence News Dergisi, terörizmle mücadele savaşının Irak'a sıçraması durumunda, Ankara'nın, isteksiz de olsa Saddam'a karşı ABD'yi destekleyeceğini, ancak Türkiye'nin zarar görmeyeceği konusunda sağlam garantiler istediğini yazdı.

Beyaz Saray'ın Irak'a müdahale ihtimalini olasılık dışı bırakmadığı belirtilen haberde, Ankara ve Washington'daki Türk yetkililerinin, ‘‘Bu durumda, ABD ile stratejik ortaklığın ön plana çıkacağını’’ söyledikleri kaydedildi. Bir Türk yetkilinin şu sözleri aktarıldı: ‘‘Bölgemizdeki bir savaşın şimdiden hesaplanamayan olumsuz sonuçları konusundaki kaygılarımıza rağmen, ABD ile Irak arasında bir seçim yapmak durumunda kalırsak ABD'yi seçeriz. Bu konuda kuşku yok.’’

Aynı Türk yetkili, ‘‘Bir askeri eylem halinde, Türkiye'nin zarar görmeyeceği konusunda sağlam garantiler isteriz’’ dedi. Dergi, Irak konusunun, 16 Ocak'ta, Beyaz Saray'da, Başkan George W. Bush ile Başbakan Bülent Ecevit başkanlığındaki iki ülke heyetleri arasında yapılacak görüşme gündeminde ön sıralarda yer almasının beklendiğini yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle