GeriDünya Defence News: Türkiye Arrow sistemi istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Defence News: Türkiye Arrow sistemi istiyor

Amerikan savunma dergisi Defense News, Türkiye'nin, ABD Başkanı George Bush'un füze kalkanı projesinde yer alması karşılığında, Amerikan-İsrail yapısı Arrow hava savunma sistemlerinden istediğini yazdı.

Derginin internet sitesinde yer alan haberde, Türkiye'nin, eski Başkan Bill Clinton döneminde izin verilmeyen Arrow sistemleri konusunda İsrail'in de tam desteğiyle, ABD yönetimine resmi başvuru yapmaya hazırlandığı kaydedildi.

Washington'daki savunma uzmanları, dergiye açıklamalarında, Bush yönetiminin, Clinton'ın tersine, füze kalkanı projesine birincil önem verdiğini ve Türkiye'ye Arrow verilmesine sıcak bakacağını söylediler.

Haberde ayrıca füze kalkanı projesine katılması durumunda, Türkiye'ye iki ayrı tip savunma füzesinin yerleştirileceği belirtildi. Arrow ve Amerikan yapısı Patriot sistemlerinden oluşabilecek birinci tür füze sisteminin, Türk topraklarını kısa ve orta menzilli balistik füzelerden korumasını, ikinci tür sistemin ise füze kalkanı çerçevesinde Doğu Anadolu'ya konuşlandırılabilecek ve bu savunma füzeleri, ABD'yi hedef alabilecek İran ve Irak füzelerini kalkıştan hemen sonra havada imha etmeyi amaçlayacağı ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle