GeriDünya Debre'ye 'Türkiye'ye neden gittin' eleştirisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Debre'ye 'Türkiye'ye neden gittin' eleştirisi

Fransa'da iktidardaki Halk Hareketi Birliği'ne (UMP) üye bir grup milletvekili, Meclis Başkanı Jean-Louis Debre'yi, “Türkiye'ye neden gittin” diye eleştirdi.

Le Figaro gazetesi, UMP'nin başkanlık divanı toplantısında, aralarında Françoise de Panafieu, Herve de Charette, Pierre Mehaignerie, Christian Estrosi, Jacques Remiller gibi isimlerin yer aldığı bir grup milletvekilinin, Türkiye ziyaretini “uygun bulmadıkları” gerekçesiyle Debre'ye tepki gösterdiğini yazdı.

  

Türkiye'ye tam üyelik yerine imtiyazlı üyelik verilmesini öneren bu milletvekilleri, Debre'yi, “AB Anayasası için düzenlenecek referandumda 'evet' oylarını tehlikeye atmakla” suçladı.

  

Gazete, Jean-Louis Debre'nin ise bu suçlamalara sert tepki göstererek, milletvekillerine, “Türkiye konusunda iki seçenek var: Ya 71 milyonluk ülkeye kapı kapatılacak ya da üyeliğe götüren veya götürmeyen uzun bir süreç başlatılacak” dediğini aktardı.

  

DEBRE-SARKOZY'NİN TARTIŞTIĞI İDDİASI

  

Meclis kulislerinden gelen dedikodulara da yer veren gazete, UMP Başkanı Nicolas Sarkozy'nin de Debre'ye tepki gösterdiğini ve yine aynı toplantıda “Referandum Türkiye'de değil, Fransa'da kazanılacak” dediğini yazdı.

  

Basına kapalı toplantıya katılanların görüşlerini aktaran Le Figaro, Debre'nin buna karşılık, “Esas uygunsuz olan, 2,5 yıldır sürekli olarak cumhurbaşkanı ve hükümete saldırmak” yanıtını verdiğini bildirdi.

  

Debre ayrıca, meclisteki siyasi grup başkanlarıyla yaptığı ziyaretin yararlı olduğunu ve meclis başkanı olarak bu tür bir faaliyetin kendi görevleri arasında bulunduğunu savundu.

  

Sarkozy'nin buna karşılık, “Avrupa daha fazla genişleyemez” dediğini kaydeden gazete, Debre'nin, “Bunu daha önceden düşünseydiniz” diye yanıt verdiğini yazdı.

  

Bu arada Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, telefonla Debre'yi arayarak, Türkiye ziyaretinden dolayı kendisine teşekkür ettiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle