Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘DEAŞ’tan sonra Suriye’de kalma niyetimiz yok’

  Cansu ÇAMLIBEL/ WASHINGTON
  19.08.2017 - 23:21 | Son Güncelleme:

  SURİYE Demokratik Güçleri’nin (SDG) Sözcüsü Talal Silo’nun Amerikan yönetiminin kuzey Suriye’de uzun yıllar kalabileceği hatta bölgede İncirlik’e alternatif bir üs kurabileceğine yönelik sözlerine Washington’dan jet hızıyla yalanlama geldi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ülkesinin Suriye ve Irak’ı DEAŞ’tan temizlemenin ötesinde bir niyeti olmadığını söyledi. Nauert, “Biz Suriye’nin ABD ya da başka güçler tarafından değil Suriyeliler tarafından yönetilmesini istiyoruz” dedi.

  PKK’YA KARŞI YENİ ÖNERİLER

  Nauert’in Washington yönetiminin resmi çizgisini hatırlatan açıklamaları ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Türkiye’yi de kapsayacak Ortadoğu turunun hemen arifesinde geldi. Tura pazartesi günü Ürdün’den başlayacak olan Mattis çarşamba günü Ankara’da olacak. Rakka’nın henüz yüzde 50’sinin temizlendiği bir ortamda Pentagon’un Suriye’de YPG ortaklığından vazgeçme niyeti yok. Ancak bunun karşılığında Mattis’in Türkiye’nin PKK ile mücadelesine destek çıkmak amacıyla yeni bazı önerilerde bulunabileceği belirtiliyor.  

  ‘DEAŞ’tan sonra Suriye’de kalma niyetimiz yok’

  SON 24 SAATTE NE OLDU?

  Etiketler: ABD , Suriye , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı