GeriDünya DEAŞ'ın yabancı savaşçıları geri dönüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DEAŞ'ın yabancı savaşçıları geri dönüyor

DEAŞ'ın yabancı savaşçıları geri dönüyor

İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan özel haberde, 2013'ten bu yana DEAŞ'a katılmak üzere Suriye'ye giden Batılıların, örgütten süratle kaçmaya başladığı ve Türkiye sınırında yetkililere teslim oldukları belirtiliyor: Habere göre, DEAŞ, Suriye ve Irak'ta toprak kaybetmeye devam ettikçe bugüne kadar örgüte katılmış olan yabancı savaşçılar kaçıp ülkelerine dönmenin yollarını arıyor.

BBC Türkçe'nin Guardian'dan aktardığı habere göre, terör örgütü DEAŞ'ı terk eden çok sayıda yabancı savaşçı, Suriye sınırından Türkiye'ye geçmeye çalışıyor. Son olarak en az iki İngiltere vatandaşı ile bir ABD vatandaşı sınırda Türk askerlerine teslim oldu. The Guardian'a bilgi veren Türk yetkililer, Londra'da yaşarken 2015 yılında Kıbrıs'a giden ve ardından da kendisinden haber alınamayan Stefan Aristidou'nun, İngiltere vatandaşı eşi ve ABD vatandaşı Paul Kleman'la birlikte Kilis'te teslim olduğunu açıkladı.

The Guardian, 20'li yaşlarındaki Aristidou'nun Türk yetkililere verdiği ifadesinde Suriye'ye savaşmak için değil, 'hilafet' topraklarında yaşamak için gittiğini söylediğini aktardı. Aristidou'nun son iki yıldır El Bab ve Rakka'da yaşadığı sanılıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise Aristidou'nun Türkiye'ye teslim olduğundan haberdar olduklarını ifade ederek 'Türk yetkililerle temas halindeyiz' açıklamasını yaptı. Aristidou'nun hâlâ gözaltında tutulduğu belirtilirken, Bangladeş asıllı İngiltere vatandaşı eşi ise serbest bırakılmış durumda. Habere göre, Türk savcılar, Aristidou ve ABD vatandaşı Paul Kleman'ın 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını talep ediyor. Aristidou, İngiltere'ye dönerse, bu ülkede de yargılanacak. İngiltere'nin terörle mücadele yasalarına göre ülke dışında terör örgütlerine katılıp çatışmalara giren kişilere verilebilecek ceza müebbet hapse kadar ulaşabiliyor.

TÜRKİYE'YE TESLİM OLAN ABD'Lİ DEAŞ MİLİTANI KLEMAN

Türk askerine teslim olan diğer yabancı DAEŞ militanı Paul Kleman ise Florida Eyaleti'nde evlenip boşandıktan sonra Müslüman olmuş ve 2011'de Mısır'a yerleşerek burada ikinci bir evlilik yapmıştı. Mısırlı eşinden de boşanan Kleman, Dubai'ye yerleşerek Suriyeli bir kadınla evlenmişti. Kleman'ın ABD'deki ailesi, oğullarının üç çocuğunun olduğunu söylüyor ve Suriye'ye gitmeden önce Dubai'de bir okulda bilgi-işlem uzmanı olarak çalıştığını anlatıyor. Kleman'ın ailesi, oğullarının Suriye'ye gittikten sonra DEAŞ'ın 'gerçek yüzünü' gördüğünü, her şeyin 'bir aldatmacadan ibaret olduğunu' anlattığını ifade ediyor. "Kleman'ın bir süredir Türkiye'deki ABD Büyükelçiliği ile temasta olduğunu da ifade eden aile, FBI'ın oğulları hakkında incelemeler yürüttüğünü anlatıyor.

YABANCI MİLİTANLAR BÜYÜKELÇİLİKLERİNİ ARIYOR

DEAŞ içerisindeki kaynaklar da örgüt içerisindeki yabancı savaşçı sayısının hızla azaldığını anlatıyor. Özellikle DEAŞ'ın Suriye'deki kalesi Rakka'nın yanı sıra Tabka'nın yabancı savaşçıların yoğun olarak yaşadığı bölgelere olduğu, şimdiyse her iki yerleşim yerinin de ABD destekli silahlı güçler tarafından baskı altına alındığı vurgulanıyor. Avrupa ve Türkiye'deki yetkililer, 2013'ten bu yana DEAŞ'a katılmış olan çok sayıda yabancının diplomatik temsilciliklerle temas kurarak Suriye'yi terk etme planları yaptığını anlatıyor. DEAŞ ideolojisine inanmaya devam eden bazı yabancı savaşçıların ise Türkiye üzerinden kaçak yollarla Avrupa'ya dönüp yeni saldırılar düzenlemeyi hedefledikleri de ifade ediliyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle