Dünya DEAŞ üyesi Alman yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DEAŞ üyesi Alman yakalandı

DEAŞ üyesi Alman yakalandı

Geçen hafta tekrar Irak yönetiminin kontrolüne geçen Musul'da terör örgütü DEAŞ mensubu olduğundan şüphelenilen 16 yaşında bir Alman vatandaşı yakalandı. 2014 yılından beri örgütün kontrolünde olan kentin tamamen el değiştirmesiyle birlikte yakalanan DEAŞ mensupları arasında olan ve tam ismi açıklanmayan genç kızın kimliği Almanya'nın Saksonya eyaletinde soruşturma yürüten savcılar tarafından doğrulandı.

Savcılar, genç kızın kimliğinin cumartesi günü tespit edildiğini ve kızın şu anda Irak'taki Alman Büyükelçiliği'nden destek aldığını söyledi.

Aylardan beri ülkenin ikinci en büyük kenti Musul'u DEAŞ'ın elinden almaya çalışan ABD destekli Irak güçleri, şehri ele geçirdikten sonra yaptıkları bir operasyonda tünellerde saklanan 20'den fazla IŞİD mensubu kadın yakalamıştı.

Olayın basına yansıması sonrası Alman kızın Saksonya eyaletinde Dresden yakınlarındaki Pulsnitz kasabasında din değiştirip 2016'da ortadan kaybolan Linda W. olabileceği yorumları yapılmıştı.

TÜRKİYE'DEN GEÇTİ

Associated Press haber ajansına konuşan savcı Lorenz Haase kızın DEAŞ adına savaşıp savaşmadığını henüz bilmediklerini kaydetti.

"Elimizdeki istihbarat kızın geçen sene İstanbul'a gelmesiyle sonlanıyor" şeklinde konuşan savcı, o andan itibaren Linda W.'nin başından geçenlerin soruşturmanın bir parçası olduğunu söyledi.
Alman kızın IŞİD mensupları ve destekçileri ile internet ortamında tanıştığı ve iletişime geçtiği tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle