GeriDünya DEAŞ terörü Filipinler’e vardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DEAŞ terörü Filipinler’e vardı

DEAŞ terörü Filipinler’e vardı

Suriye ve Irak’ta toprak kaybeden terör örgütü DEAŞ, Ortadoğu dışında kendisine yeni alanlar açmaya çalışıyor. DEAŞ’ın kolu Maute, Filipinler’in Marawi kentinde hükümet güçlerine karşı direniyor.

ORTADOĞU’daki hızlı genişlemesinin ardından farklı ülkelerin koalisyonları sonucu alan kaybetmeye başlayan DEAŞ’ın yeni stratejisinin örgütün kollarını başka ülkelere uzatmak olduğu birçok uzman tarafından son günlerde sıklıkla dile getiriliyordu. Bunun ilk somut örneği geçtiğimiz hafta nüfusunun çoğunluğu Hıristiyan olan Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler’de ortaya çıktı.

YABANCI SAVAŞÇILAR

DEAŞ’a biat eden Maute adlı örgüt, Filipinler’in Müslüman nüfuslu Marawi kentinde saldırı başlattı. Geçtiğimiz salı başlayan çatışmalar sonucunda 19 sivil, 20 Filipinli güvenlik gücü ve 65 militan öldü. Yetkililer, kentteki toplam DEAŞ militanı sayısının 100 olduğunu açıklasa da sahadaki çatışmalar 8 gündür devam ediyor. Filipinli yetkililer, DEAŞ’ın kolu Maute’nin militanları içinde Endonezyalı, Malezyalı ve Singapurlular olduğunu kaydetti. Bu da örgütün Suriye ve Irak’ta olduğu gibi ada ülkesi Filipinler’e de dışarıdan savaşçı getirdiğini gösterdi.

İYİ HAZIRLANMIŞLAR

Filipin güçlerinin helikopter ve topçu saldırısına rağmen militanların kentte bir haftayı aşkın tutunması örgütün iyi hazırlandığını gösterdi. Çatışmaların faturası şimdiden ağır oldu. 200 binlik kent nüfusunun yüzde 90’ı bölgeden kaçmak zorunda kaldı. Maute militanları, Marawi’nin 96 mahallesinde 9’unda varlığını sürdürürken, operasyonlar da devam ediyor. Yaklaşık 2 bin sivilin DEAŞ kontrolündeli bölgelerde sıkıştığı sanılıyor. Filipin ordusu, bir yandan da Marawi’nin yakınındaki Iligan kentinde sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Filipin yönetiminin endişesi DEAŞ kalkışmasının bu kente de sıçraması.

DEAŞ terörü Filipinler’e vardı

DEAŞ Marawi’de geçtiğimiz günlerde bazı yerlere kendi bayrağını çekmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle