GeriDünya ‘Dear Condi’ dönemi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Dear Condi’ dönemi

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Fransa ziyaretinde aradaki soğukluğun üstesinden gelinmeye çalışıldı. Condi ile Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier ile birbirlerine ilk adlarıyla hitap etmeye başladılar.

AVRUPA ve Ortadoğu’da 8 günlük tura çıkan ‘Condi’ Rice’ın önceki günkü duraklarından biri Paris’teki elit Siyasal Bilimler Enstitüsü oldu. ABD’nin dış politika öncelikleriyle ilgili bir konuşma yapan Rice, ’İslam ve demokrasi yanyana varolabilir. Örneğin Türkiye’de olduğu gibi’ dedi.

Konuşma sonrasında önceden soruları onaylanan beş öğrenciye soru sorma hakkı tanındı. İlk soru Fransa Dışişleri Bakanı Michael Barnier’nin 24 yaşındaki oğlu Benjamin’den geldi. Benjamin Barnier, Irak’ta Şiilerin bir şeriat devleti kurma olasılığını sordu. Benjamin’in ‘Bush, dünyada, özellikle de Ortadoğu’da iyi karşılanmıyor. İmajını değiştirmek için birşeyler yapabilir misiniz’ diye önceden verdiği soru ise reddedilmişti. Rice’ın konuşmasıyla ilgili fikri sorulan Benjamin Barnier’nin yorumu, ‘Fransa ve ABD ilişkileri o kadar kötü değilmiş. İnsanlar hala şampanya alıyor. Hip-hop şarkıcıları da konyak içiyor, bu bizim için iyi’ oldu.

ABD ile Avrupa arasında ‘yeni bir sayfa açma’ çağrısı yapan Rice ile Fransa Dışişleri Bakanı Barnier arasında da dostane ilişkilerin temeli atıldı. Basın toplantısında Barnier, Condoleezza Rice’a küçük adıyla ‘Dear Condi’ (Sevgili Condi) diye hitap ederken, Rice da ‘Michel’ diye ön adını kullanmayı tercih etti.

DİPLOMASİ RESİTALİ

Müzik ve piyano eğitimi almış olan Rice, dün Brüksel’e uçmadan önce Paris’teki Hector Berlioz Konservatuarı’nı ziyaret etti. Piyanist olan Rice, 3 yaşında nota okumayı öğrendiğini belirtti. Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe ise Condeleezza Rice’a bir sonraki ziyaretinde Paris Orkestrası ve Paris Meclisi Orkestrası ile birlikte çalması için davet etti.

Fransız Liberation Gazetesi ise, ‘Yetenekli piyanist Condi Rice, Paris’teki Avrupa diplomasi galasında kusursuz bir resital verdi’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle