GeriDünya De Soto'dan taraflara çağrı: Planı onaylayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

De Soto'dan taraflara çağrı: Planı onaylayın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, Kıbrıs'ta çözüm için 24 Nisan'da yapılacak referandum öncesi, Kıbrıslı Türk ve Rum taraflardan Annan planını onaylamalarını istedi.

De Soto, Larnaka havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, planın adil ve işleyebilir olduğunu ve her iki tarafın da kaygılarına cevap verdiğini söyledi.

Kıbrıslıların Annan planını okumalarını isteyen de Soto, ''Her ikitarafa da, plandaki güvenlik düzenlemelerinin tarafların kaygılarını azaltacak ve yerleşimlerin sarsıntısız bir şekilde yapılabilmesini garanti edecek şekilde hazırlandığını söylemek istiyorum'' dedi.

De Soto, ''Planın Kıbrıs'ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruyarak; yerlerinden edilmiş ve mallarından olmuş insanların çoğununevlerine geri dönmelerini garanti altına alarak ve diğer yerlerinden edilmiş insanların mülkiyet haklarına tazminatla saygı göstererek, Kıbrıslı Rumların kaygılarına cevap veriyor'' diye konuştu.

De Soto, planın Kıbrıslı Türklerin kaygılarına da, eşit statüdeki iki oluşturucu devlet kurulmasıyla ve her bir tarafın diğer tarafa hükmetmemesini garanti altına alarak cevap verdiğini söyledi.

MEHMET ALİ TALAT'LA GÖRÜŞECEK

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, yarın Kıbrıs'a gidecek

De Soto, bu akşam KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ı telefonla arayarak yarın kendisiyle görüşmek istediğini iletti.

Başbakan Talat, yaptığı açıklamada, de Soto'nun kendisini arayarak Kıbrıs'taki durumu sorduğunu, kendisinin de Ada'daki durumu özetlediğini söyledi.

De Soto'nun yarın Kıbrıs'a geleceğini açıklayan Talat, ''Görüşmemizi istedi. Öğleden sonra görüşmek üzere randevulaştık'' dedi.

KKTC Başbakanı Talat, Milli Güvenlik Kurulu'nun Kıbrıs'la ilgili kararını nasıl değerlendirdiğine ilişkin bir soruyu, ''Çok olumlu değerlendiriyorum. Mantıklı, günümüz şartlarına uygun ve cesaret verici. Çok iyi'' diye yanıtladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle