GeriDünya Davutoğlu'ndan Kıbrıs açılımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu'ndan Kıbrıs açılımı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünyanın Kıbrıslı Türklere 3 liman açması halinde, Kıbrıs Rumlarına bütün Türk limanlarının açılmasına hazır olduklarını söyledi.

Davutoğlu, İstanbul Sheraton Oteli'nde düzenlenen Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Siyasi Komitesi toplantısının “Türk Dış Politikası” konulu oturumunda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, Davutoğlu Kıbrıs'taki bütün sınırların kalkmasını istediklerini ve Kıbrıs Rumlarına da bütün Türk limanlarının açılmasına hazır olduklarını ifade ederken, bunun gerçekleşmesi için talep ettikleri şartları açıkladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Karşılığında istediğimiz tek şey var: Bir Akdenizli olan ve Akdenizli olmak açısından Akdeniz'deki kullanma haklarına sahip olan Kıbrıslı Türklerin de limanlarının Girne'nin, Magosa'nın Ercan Havaalanı'nın açılması... Dünya Kıbrıs Türklerine 3 liman açacak, biz Türkiye'nin bütün limanlarını Kıbrıslı Rumlara açacağız. Buna söz veriyorum" diye konuştu.

Davutoğlu, "Bunu yapmaya biz hazırız, eğer Avrupa Birliği hazırsa, eğer uluslararası toplum hazırsa, eğer Kıbrıslı Rumlar hazırsa. Biz yarın limanlarımızı açarız, ama Kıbrıs Türklerinin limanlarının  açılmasını da bekleriz. Ancak o zaman kalıcı barış olur, ancak o zaman eşitlik olur" ifadesini kullandı.

Türkiye, Aralık 2006'da Ercan Havaalanı ve Magosa Limanı’nın açılması karşılığında bir liman ve bir havaalanını Rum gemi ve uçaklarına açmayı önermiş, ancak bu girişim sonuçsuz kalmıştı.

Uzmanlar, Davutoğlu tarafından getirilen son teklifin de 2006 yılında yapılan öneriyle aynı temelde olduğuna vurgu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle