Dünya Haberleri

DÜNYA

  Davutoğlu: Türkiye'nin tutumu net

  Dilhun GENÇDAL-Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA)
  08.05.2010 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki ile yaptığı ikili görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin nükleer silahlara karşı olduğunu ve bu konudaki tutumun net olduğunu söyledi. Davutoğlu, sorunların diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini ve Türkiye'nin bu çabaları sürdürmekte kararlı olduğunu da söyledi.

  New York’taki Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) ilişkin toplantıdan Türkiye’ye gelen Muttaki’nin, kendisine toplantıyla ilgili bilgi aktardığını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Biraz önce İran ile P5 artı 1 arasında istişarelerin başlatılması ve yapıcı bir şekilde sorunun diplomatik yollarla çözümü konusundaki kanaatlerimizi bir kez daha kendisiyle paylaştık” dedi. Davutoğlu, Türkiye’nin tutumunun çok net ve açık olduğunu belirterek, “Her zaman söylediğimiz gibi, biz nerede olursa olsun, nükleer silahlara, özellikle bölgemizde kesinlikle karşıyız. Ancak her ülkenin barışçıl nükleer enerji elde etme hakkı olduğunu da kabul ediyoruz. Çünkü teknoloji bütün insanlığın malıdır. Nihayet bütün bu sorunların diplomasi yoluyla çözülmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda İran’la son yaptığımız temaslarda da diplomasi için çok önemli bir şans olduğu kanaatindeyiz. Diplomasiye bu şans verilmeli. Bölgemiz ve dünya gerilimlerin uzağında tutulmalı diye düşünüyoruz. Türkiye olarak bu çabaları sürdürmeye kararlıyız" diye konuştu.


  TÜM TARAFLAR İRAN’IN ÖNERİLERİNE YAPICI BAKMALI
  İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki de, bölgesel konularda İran ile Türkiye’nin iki büyük taş olduğunu söyleyerek, Türkiye’den gelen önerilerin AB Dış İlişkiler Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili tarafından değerlendirilerek, olumlu karşılandığını aktardı. Konuya ilişkin Türkiye’nin önerisiyle görüşmelerin başlayabileceği sinyalini veren Muttaki, bu görüşmelerin ise Türkiye’de yapılabileceğini de vurguladı. Muttaki, tüm tarafların ve ABD’nin yakıt değişimi konusunda da İran’ın önerilerine yapıcı olarak bakmasını isteyerek, "Bu çerçevede iyi bir sonuca varılsın ki, bunu icraya koyabilelim" dedi. Irak’ta yapılan seçimleri de değerlendiren Muttaki, yapılan seçimden çok mutlu olduklarını ve Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini anlattı.
  Muttaki, Türkiye’de yapılması düşünülen taraflar arası görüşme için şunları söyledi: "AB Dış İlişkiler Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili bunu önerdiler ve İran tarafından kabul olundu. Eğer zamanı konusunda anlaşırsak çok yakın olabilir. Bu görüşme olabilir. Büyük ihtimal bu konuşmaların yeri de Türkiye’dir. Bizim için de güzel ve uygun bir tekliftir."

  TARAFLARIN BİRARAYA GELEREK KONUŞMASINI ARZU EDİYORUZ
  Muttaki’nin, taraflar arasındaki olası bir görüşmenin Türkiye’de gerçekleşebileceği sinyali için Davutoğlu ise, "Sayın Celili ile P5 artı 1’in temsilcisi olan Sayın Ashton arasında yapılması düşünülen toplantıya hazır olduklarını ifade ettiler. Bu diplomatik çözüm konusunda önemli bir adım teşkil ediyor. Tarafların biraraya gelerek, bu konuyu konuşmaları bizim arzu ettiğimiz bir husustur. Nükleer uranyum konusunda ise Sayın Muttaki değişik formüllere, müzakerelere hazır olduklarını ilettiler. İran’ın uranyum değiştirme konusunda da hazır olduğunu vurgulaması önemlidir. Uranyum değişimi konusunda da her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu. Davutoğlu, Irak konusunda ise, "Ümit ederiz ki, Irak güçlü ve onurlu bir komşu olarak, yeni bir hükümetle çok daha sağlam adımlar atacaktır" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı