GeriDünya Davutoğlu’ndan net mesaj: ‘Muharip asker göndermiyoruz’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu’ndan net mesaj: ‘Muharip asker göndermiyoruz’

Davutoğlu’ndan net mesaj: ‘Muharip asker göndermiyoruz’
refid:13116862 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, net bir dille Türkiye’nin Afganistan’a “muharip asker” göndermesinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Davutoğlu, Afganistan’da, Türkiye’nin daha çok eğitim, sağlık alanlarında desteğini sürdüreceğini ifade etti ve bu yardımların en az asker göndermek kadar önemli olduğunun altını çizdi. Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin kurduğu Vardak il imar ekibi dışında ülkenin kuzeyinde de yeni bir il imar ekibi kurulacağını söyledi ve Türkiye’nin Afganistan’da 1.750 olan asker sayısının eğitimcilerin de hesaba katılması halinde önümüzdeki dönemde artacağını ifade etti.
Clinton: Dört gözle bekliyoruz
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretiyle ilgili, “Türkiye’nin öncülük edeceği birçok konuda Türkiye ile ortak çalışmayı dört gözle beklediklerini” söyledi. Clinton, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, Afganistan’a çok yönlü katkıları nedeniyle Türkiye’ye “çok müteşekkir” olduklarını belirtti.
İspanya, Türkiye için çalışıyor
AB dönem başkanlığını 1 Ocakta devralmaya hazırlanan İspanya, Türkiye’nin katılım müzakerelerini ilerletmeye kararlı olduklarını açıkladı. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkiye’nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. “Türkiye’nin katılım  müzakerelerini ileri götürmeye kararlı olduklarını” belirten Moratinos, bunun için AB içinde ve Avrupa Parlamentosu’nda temaslara başladıklarını anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle