GeriDünya Davutoğlu anlattı Holbrooke dinledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davutoğlu anlattı Holbrooke dinledi

Davutoğlu anlattı Holbrooke dinledi
refid:13106934 ilişkili resim dosyası

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de dün düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı. Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi için asker ve polis olmak üzere en az 1000 ilave eğitimciye ihtiyaç duyulduğu ve toplantıda bu konuya ağırlık verildiği bildirilirken, Davutoğlu, ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke ile görüştü.

Edinilen bilgiye göre görüşmede Afganistan’da Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin yemin töreninin ardından ülkenin genel siyasi durumu ele alındı.

Davutoğlu, ABD temsilcisine, Türkiye’nin Afganistan’da siyasi sürecin sağlıklı işleyişine ve ulusal uzlaşı sürecine önem verdiğini ve Afganistan için ekonomik eylem planına ihtiyaç duyulduğunu aktardı.
Görüşmede, Holbrooke’un, Türkiye’nin Afganistan’a katkılarını takdir ettiği, herhangi bir asker talebinde bulunmadığı bildirildi.

NATO’nun Afganistan’daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığını geçen ay bir yıl süreliğine yeniden devralan Türkiye, Afganistan’da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1700 civarında tutacak. Türkiye, Afganistan’daki askeri gücünün görev alanını Kabil ve çevresinin güvenliğini sağlamakla sınırlandırmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle