GeriDünya Darbeci askerlerin iadesine yine ret
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Darbeci askerlerin iadesine yine ret

Darbeci askerlerin iadesine yine ret

YUNANİSTAN’da, Temyiz Hâkimleri Mahkemesi dün başlayan 2’nci adli süreç çerçevesinde, 16 Temmuz’da askeri bir helikopter ile Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 8 darbeci askerden 3’ünün yine Türkiye’ye iade edilmemelerini kararlaştırdı.


Mahkeme, darbeci askerlerden, yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, yüzbaşı Feridun Çoban ve yüzbaşı Abdullah Yetik’in iadelerine ilişkin Türkiye’nin 2’nci talebini oybirliği ile reddetti.

Savcı Urania Stathea, Türkiye’nin 2’nci iade talebi dosyasında, Yunan mahkemelerinin önceki kararlarını değiştirebilecek inandırıcı yeni unsurlar bulunmadığını iddia etti. Savcı ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın idam cezası ile ilgili son açıklamalarına da atıfta bulundu ve iade talebinin reddedilmesini istedi. Karar sonrası, darbeci 3 asker birbirleri ve avukatları ile kucaklaştı. Diğer 5 darbeci askerin duruşma tarihleri ise açıklanmadı.
Önceki adli süreçte, Başsavcı Yorgo Lagios, Temyiz Hakimleri Mahkemesi’nin 8 darbeci askerden 5’inin Türkiye’ye iade edilmemesi kararına itiraz etmişti. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, Başsavcının, daha önce Yüksek Mahkeme’nin (Arios Pagos) kararı da bulunduğundan, bu defa itiraz etmesi beklenmiyor. Böyle bir durumda, Temyiz Hakimleri Mahkemesi’nin 3 darbeci ile ilgili dünkü kararı 2’nci adli sürecin son noktası olacak. Adli sürecin yanısıra, iltica talepleri süreçleri de devam eden 8 firari asker Atina Olimpiyat Köyü Karakolu denetiminde idari gözaltında tutuluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle