GeriDünya Darbe iması generali yedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Darbe iması generali yedi

Darbe iması generali yedi
refid:3756138 ilişkili resim dosyası

Katalonya’nın aşırı özerklik taleplerini eleştirirken, "Gerekirse İspanya’nın bütünlüğü için kışlamızdan çıkarız" diyen İspanya Kara Kuvvetleri Komutanı General Aguado, 8 gün ev hapsine alındı. İlk kabine toplantısında ise General Aguado’nun görevden alınması konusu görüşülecek.

İSPANYA’da, Katalonya’nın bağımsızlığını kazanması halinde, "Gerekirse ülkenin bütünlüğü için kışlamızdan çıkarız" diyen Kara Kuvvetleri Komutanı General Jose Mena Aguado’nun, görevden alınması için düğmeye basıldı. 8 gün süreyle ev hapsinde tutulacak olan Aguado’nun görevden alınması konusu, ilk kabine toplantısında görüşülecek.

AB üyesi İspanya’yı karıştıran, hükümette ve askeri çevrelerde büyük rahatsızlığa neden olan olay, şöyle meydana geldi:

Sevilla kentinde düzenlenen askeri tören sırasında söz alan, önümüzdeki Mart ayında emekli olacak olan 64 yaşındaki General Aguado, Katalan özerk yönetiminin, özerklik statüsünde değişiklik yapma istemini eleştirdi. Aguado, "Katalan özerk statüsünün İspanyol parlamentosunda onaylanması ciddi sonuçlar yaratır" dedi. Askerler olarak İspanya anayasasını savunmayı bir şeref meselesi olarak gördüklerini belirten General Aguado, "Herhangi bir statü anayasal sınırları aşarsa, müdahale etmek zorunda kalınır. Neyse ki anayasa, her otonomun statüleri için aşılamayacak sınırlar koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

ANAYASA’NIN 8. MADDESİ

General Aguado, "muhtıra gibi" konuşması sırasında, Anayasa’nın 8. maddesine de atıfta bulunurken, şunları söyledi:

"Eğer sınırlar aşılırsa, - şükürler olsun ki bu asla düşünülemez - Anayasa’nın 8. maddesi uygulanır. Bu madde, İspanya’nın bağımsızlık, birlik ve özgürlüğünü sağlama garantisini ve görevini silahlı kuvvetlere yüklemektedir."

General Aguado’nun bu sözleri, hükümette ve askeri çevrelerde büyük rahatsızlık yarattı. Genelkurmay Başkanı Felix Sanz, silah arkadaşı General Aguado’nun derhal görevden alınması talebiyle Savunma Bakanlığı’na başvurdu.

Bunun üzerine General Aguado, Sosyalist hükümetin Savunma Bakanı Jose Bono tarafından Madrid’e çağrıldı. Üç saat süren görüşme sonunda, Bakan Bono, Aguado’nun 8 gün süreyle ev hapsine alınmasını emretti.

Bono, asi generalin görevden alınması ve daha ağır bir şekilde cezalandırılması konusunu 13 Ocak’ta toplanacak olan bakanlar kuruluna getirecek.

İspanya’da 1930’lu yıllardaki iç savaşı Nazi Almanyası’nın desteğiyle kazanan General Franko liderliğindeki faşist ordu, ülkede hep hassas bir konumda oldu. 1975 yılında diktatör Franko’nun ölümünden sonra da bu hassasiyet varlığını korumuş, 1981 yılında Albay Antonio Tejero’nun darbe girişimi başarısızlıkla son bulmuştu.

Katalanların aşırı talepleri tepki topluyor

İSPANYA’da, otonom Katalonya (Barcelona, Lerida, Tarragona, Gerona kentlerini kapsayan yöre) bölgesinin, bağımsızlık yolunda yeni taleplerde bulunması ve "Katalanlar, İspanya’dan ayrı bir ulustur" şeklinde tanımlamalar yapması büyük tepkilere neden oluyor.

İspanya’da iktidarda olan sosyalistlerin Parlamento’da yeterli çoğunluğa sahip olmamaları ve Katalan milliyetçi partilerinin sosyalistleri dışardan desteklemeleri nedeniyle, hükümet de "Katalonya, İspanya’dan ayrı bir devlettir" şeklindeki girişimlere arka çıkıyor.

Katalonya’nın yönetim şeklinde değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısı, sosyalist ve Katalan milliyetçi partilerinin desteğiyle, Parlamento’nun gündemine alındı ve önümüzdeki günlerde görüşülmesine başlanacak.

Ancak Katalonya’nın İspanya’dan kopması yolunda bir adım daha atılmasına kesinlikle karşı çıkan İspanya kamuoyunda, Katalan milliyetçileri ile onları destekleyen sosyalistlere karşı yapılan muhalefet sertleşerek devam ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle