GeriDünya Darbe heveslisi general görevden alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Darbe heveslisi general görevden alındı

Darbe heveslisi general görevden alındı
refid:3785039 ilişkili resim dosyası

İspanyol hükümeti, Katalonya özerk yönetiminin sunduğu yeni özerklik statüsüne karşı çıkarak, siyasi açıklama yapan ve darbe imasında bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı General Jose Mena Aguado’yu görevinden aldı.

Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı toplantıda, Savunma Bakanı Jose Bono’nun, General Mena’nın görevinden alınmasıyla ilgili önerisi onaylandı.

Askeri bir törende yaptığı konuşmada, Silahlı Kuvvetler’in İspanya’nın egemenliğinin, bütünlüğünün ve anayasasının güvencesi ve koruyucusu olarak gösterildiği anayasanın 8. maddesini hatırlatan General Mena, Katalanların yeni özerklik statüsünün olduğu şekliyle kabul edilmemesi için İspanyol parlamentosunu uyarmıştı.

"Herhangi bir statü anayasal sınırları aşarsa Silahlı Kuvvetler müdahale etmek zorunda kalır" diyen General Mena, bu konuşmasından bir gün sonra, geçen cumartesi günü, Savunma Bakanı Bono’nun talimatıyla 8 gün ev hapsiyle cezalandırılmış ve Genelkurmay Başkanı Felix Sanz Roldan tarafından görevden alınması talep edilmişti. General Mena, mart ayında emekliye ayrılırken, faşist yönetimden sonraki demokrasi İspanyası’nda en ağır cezayı alan asker oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle