GeriDünya Dany-Ceyhun kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dany-Ceyhun kavgası

Türkiye ile Avrupa ilişkilerini sağlayan Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) Avrupa kanadının başına dün, ‘Kızıl Dany’ lakaplı Daniel Cohn-Bendit'in getirilmesi, Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller Grubu'nda kriz yarattı. Bu seçim, Avrupa Parlamentosu'nun Yeşiller Grubu üyesi olan Türk asıllı Alman parlamenter Ozan Ceyhun'u grubundan istifa noktasına getirdi. Ceyhun, grup arkadaşı Daniel Cohn-Bendit'in ‘Popülist’ olduğunu söyleyerek, başkanlığa getirilmesinin Türkiye ile ilişkilere büyük zarar vereceğini belirtti.

KPK'nın başkanlığına seçilen Daniel Cohn-Bendit'in bu seçimin ardından Avrupa Parlamentosu'na bir değişiklik önergesi ile Kürt sorunu konusunda AB'nin bir ‘Özel Temsilci’ tayin etmesini talep etmesi, Ceyhun'u çileden çıkardı. Cohn-Bendit'in bu girişimi aynı zamanda Türkiye'nin AB nezdindeki Temsilcisi Büyükelçi Nihat Akyol'un da tepkisine yol açtı. Akyol AP Yeşiller Grubu'na bir mektup göndererek girişimi eleştirdi.

Kızıl Dany'nin bu önergeyi Yeşiller Grubu adına sunması ve bu önergeden Ceyhun'un haberinin olmaması, grup içinde ipleri kopma noktasına getirdi. Ozan Ceyhun, bu önergenin reddedilmesi için bir başka siyasi grup olan Sosyalistlerin desteğini istedi ve kendisi de önergeye red oyu verdi. Önerge genel kurulda reddedildi.

TÜRKİYE KONUSUNDA HASSAS

Ozan Ceyhun, Türkiye konusunda kendisinin son derece ‘hassas’ olduğunu belirterek, Daniel Cohn-Bendit'in bu türlü çıkışlarının ikili ilişkilere 'zarar' vereceğini söyledi ve grup arkadaşının başkanlığını onaylamadığını kaydetti. Ceyhun grup içindeki gelişmelerle ilgili Hürriyet'e şunları söyledi:

Daniel Cohn-Bendit’in KPK başkanlığına seçilmesi tamamen tesadüftür. İsrail veya Magrip ülkeleriyle ilişkileri sağlayan komisyonlara girmek istiyordu. Sırf bir Başkanlık verilsin diye bu komisyona girmiştir. Ben bu kararı onaylamadım. Kişisel olarak beni bağlamıyor. Partime de bildirdim. Türkiye konusunun çok hassa olduğunu, başka emellere alet edilmemesini, sırf başkanlık olsun diye bu konunun kullanılmamasını söyledim. Türkiye konusu Almanya ve AB için çok hassas. Başkan olacak kişiler, popülist tavırlardan kaçınmalı ve Türkiye uzmanı olmalı.'
Yorumları Göster
Yorumları Gizle