Dünya Haberleri

DÜNYA

  Danimarka'da sosis yiyen 12 kişi öldü

  Ünsal TURAN - KOPENHAG / DHA
  12.08.2014 - 17:02 | Son Güncelleme:

  Danimarka Serum Enstitüsü, Hedehusene şehrindeki "Jörn A. Rullepölser A/S" şirketi tarafından üretilen sosislerden yiyen 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Serum Enstitüsü araştırmacılarından Steen Ethelberg, Haziran ayı başından bugüne 12 Danimarkalı'nın yedikleri aynı marka sosisten hayatlarını kaybettiğini, 20 kişinin de tedavi altında olduğunu söyledi.

  Sosisleri üreten Jörn A.Rullepölser A/S firmasının kapatıldığını belirten Steen Ethelberg, "20 kişinin hastalanması, 12 kişinin hayatını kaybetmesi kabul edilemez. Ölen ve hastalanan kişiler, hastane, bakım evi veya firma kantinlerinden aynı marka sosisi yiyenler. Ölüme neden olan Listeria bakterisi, koyun etinden yapılan sosislerde tespit edildi. Söz konusu firma kapatıldı. Şimdi bakterinin sosislere nasıl bulaştığını tespit etmeye çalışıyoruz" dedi.

  Listeria bakterisinin toprakta, bitkilerde, atık sularda ve hayvanların bağırsağında bulunduğunu ve insanlara yiyecekler yoluyla geçtiğini belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 2006 yılında 70, 2009 yılında 100 kişinin hastalandığını ancak ölüm vakasına rastlanmadığını bildirdi. Salmonel’e benzetilen Listeria bakterisinin daha çok yaşlılar ve zayıf bünyeli kişileri etkilediği bildirildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı