GeriDünya Danimarka'da 'imamlarla uyum diyaloğu'na son
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka'da 'imamlarla uyum diyaloğu'na son

Danimarka Uyum Bakanı Rikke Hvilshöj, imamlarla uyum konusunda başlatılan diyaloğa son vereceklerini belirtti. Hvilshöj, bu karara gerekçe olarak karikatürlerin yayınlanmasının ardından imamların Ortadoğu’ya yaptıkları ziyaret sırasında "çok abartılı" bir şekilde Danimarka’yı şikayet etmelerini gösterdi.

Danimarka Uyum Bakanı Rikke Hvilshöj, Arap kökenli imamların Arap televiyonlarında ve medyasında Danimarka ile ilgili yaptıkları açıklamalarında hükümetin yürürlüğe koyduğu uyum sürecine ilgi göstermediklerini belirterek, imamlarla uyum konusunda başlatılan diyaloğa son vereceklerini bildirdi.

Hvilshöjy, diyaloğun sona erdirilmesine bir başka gerekçe olarak da, Jyllands-Posten gazetesinde Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasının ardından imamların Ortadoğu’da bir dizi Arap ülkesine yaptıkları ziyareti ve bu ziyaret esnasında çok abartılı bir şekilde Danimarka’yı şikayet etmelerini gösterdi.

Haber.dk’ya göre, Danimarka hükümeti, ülkedeki imamlar ile uyum ve terör konularında görüşmeler yapmıştı. Hükümet, imamların uyum konusunda önemli rol oynadığını belirterek kendilerinden uyum konusunda yardımcı olmalarını istemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle