GeriDünya Danimarka’ya yaptırım uygulansın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka’ya yaptırım uygulansın

Türk devletinin yaklaşık 5 yıldır sunduğu deliller ve ısrarlarına, Berlinske Tidende gazetesinin PKK- Roj Tv bağlantısıyla ilgili yayımladığı delillere rağmen, Roj Tv’nin yayın iznini iptal etme konusunda halen daha bir adım atmayan Danimarka’ya karşı artık yaptırım uygulamanın zamanı gelmiştir.

Türkiye geçtiğimiz günlerde terror örgütünün saldırılarına 11 şehit verdi. Bu ilk değil, son da olmayacak. Herkes fikrini söylüyor. Fikirler arasında en çok öne çıkanlar, Türk ordusunun kuzey Irak’da kapsamlı bir harekat yapması ve PKK kamplarını yerle bir etmesi, Türkiye’de idam cezasının yeniden getirilerek Abdullah Öcalan’a gerekirse idam edilebileceği hissini yaşatmak, bölgede olağanüstü hal ilan etmek.

 

Benim gibi Avrupa’da gazetecilik yapan, biraz da bu ülkelerin Türkiye ve PKK konusundaki politikalarını tanıyan gazetecilerin ve uzmanların görüşü ise PKK’nın bitirilmesi için sadece öne atılan bu fikirlerin yeterli olmadığıdır.

 

36 yıldır Danimarka’da yaşıyorum. PKK’nın var oluşundan bugüne, bu ülkelerdeki faaliyetlerini, örgütün nasıl gelişip güçlendiğini, her halde en iyi bilenlerden biriyim.

 

Neden mi? Örneğin, PKK’nın İsveç’in eski Başbakanı Olaf Palme cinayetindeki parmağını ortaya çıkaran kişilerin başında geliyorum.

 

Neden mi? Çünkü, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, hakkında ölüm emri verdiği ve İsveç’te 11 ayrı adreste saklanan itirafçı, Öcalan’ın yanında koğuş komutanlığı yapan Fevzi Açıkgöz’ü konuşturup haber yapan benim.

 

Neden mi? Bir zamanlar Avrupa’da faal olan sözde Kürt Parlamentosu üyelerinin Danimarka parlamentosu çatısı altında, Sosyalist Halk Parti grup odasında yaptıkları gizli görüşmeleri ortaya çıkaran benim.

 

Neden mi? Danimarkalı, Villo Sigordsson, Gert Petersen, Sören Söndergaard, Lasse Budz, gibi ünlü politikacıların PKK’ya verdikleri desteği ortaya çıkaran benim.

 

1980’li yıllarda PKK’nın, örgütten ayrılan bazı kişileri öldürmesine göz yumuldu ve cinayeti işleyenler hiç bir zaman tutuklanmadı.

 

Danimarka, yıllarca PKK’ya çok açık bir şekilde destek verdi. PKK gelir elde etsin diye, Sosyalist Halk Partisinin tüm yayın malzemeleri PKK’lılara ait matbaalarda basıldı. Örgüt tarafından açılan pizza restoranlarında çalışıp PKK’ya gelir elde etsin diye PKK’lı mültecilere oturma ve çalışma izinleri verildi. Bazı vatandaşlarımızın PKK’lıların kendilerinden haraç topladığını ve kendilerini tehdit ettiğini ispatlamalarına ve PKK’lılar hakkında suç duyurusunda bulunmalarına rağmen, PKK’lılara dokunulmadı.

 

Rahmetli Bülent Ecevit’in yakın dostu Eski Sosyal Demokrat Parti Başkanı ve Başbakan Anker Jörgensen, Almanya’ya kadar gidip PKK’nın toplantılarına katıldı, konuşma yaptı ve Roj TV’nin onursal başkanlığını yaptı ve halen daha yapıyor.

 

Danimarka Kürt Fonu altında bir fon kurulmasına, toplanan haraçların, uyuşturucu ticareti ve silah ticaretinden elde edilen paraların sözde fona bağış, fondan da Roj TV’ye yardım gibi gösterilip, kara para aklanmasına, PKK’ya gönderilmesine göz yumuldu.

 

Yakalaşık 5 yıldır Türk hükümeti, Kopenhag Büyükelçiliği aracılığı ile Danimarka makamlarına Roj TV’nin terörü körüklediği, insanları teröre teşvik ettiğine, PKK’nın bir yayın organı olduğuna dair deliller sundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kopenhag ziyaretleri sırasında bunu sık sık dile getirdi ve Roj TV’nin yayın izninin iptalini istedi. Ne oldu? Rasmussen ve Erdoğan tarafından yapılacak basın toplantısına, sanki inadına yapar gibiRoj TV elemanları alındı.

 

Geçtiğimiz bir aylık süre içersinde Berlingske Tidende gazetesi, detaylı bir şekilde,. ROJ Tv PKK bağlantısını gösteren delilleri yayımladı.

 

Danimarka hükümeti ne yaptı? Roj TV ve onu destekleyen kuruluşlar ve kuruluşların başındaki insanlar hakkında halen daha dava açmamakta ve yayın iznini iptal etmemekte ısrar ediyor.

 

PKK’nın belinin kırılması için önce Avrupa ülkelerinin desteğini önlemek ve bunu yapabilmek için de PKK’ya açık destek veren ülkelere karşı yaptırım uygulamak gerekir. Yaptırım uygulanacak ülkelerin başında da Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya gelmektedir.

 

Rahmetli Bülent Ecevit ve Tansu Çiller hükümetleri döneminde, PKK’ya verdiği destek yüzünden Türkiye, Norveç’ten satın aldığı Tanksavar mermileri gibi askeri malzemelerin alımını durdurarak, Danimarka’yı Türkiye’deki bazı ihalelere sokmayarakbu ülkelere yaptırım uygulamış ve dize getirmişti.

 

Ben burada sadece nacizhane fikrimi söyledim. Bu ülkelerde yıllarca yaşamış biri olarak, bunları dize getirmenin tek yolunun yaptırımlar ve masaya yumruk vurmak olduğunu biliyorum.

 

Her Türk vatandaşı, her Türk yazarı gibi sadece bildiklerimi ve önerimi yazdım. Gerisi hükümetimize kalmış bir şey. Ama bir gerçek var ki, bu ülkelerin PKK’ya verdiği destek kesilmedikçe, PKK’yı bitirmek mümkün değildir. Daha çok şehit vermemek, anaların, babaların gözyaşlarını önlemek için bu gereklidir.Türk askeri, PKK farelerini saklandıkları lağım deliklerinden çıkaracak postallarıyla ezecek kadar güçlüdür.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle