GeriDünya Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka: Muhammed karikatürleri için özür dilemeyeceğiz

Danimarka, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin ülkede yayımlanan Jylland-Posten gazetesinde yer almasından dolayı özür dilemeyeceğini açıkladı.

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, karikatürlerin Müslümanlara hakaret amacını taşımadığını belirtti. Rasmussen, eylül ayında gazetede çıkan karikatürlerin ardından Danimarka hükümetinin tavrında bir değişiklik olmadığını ifade etti.
 
Danimarka Başbakanı, ''hükümet medyaya hiçbir şekilde etkide bulunamaz. Danimarka hükümeti ve Danimarka ulusu bağımsız medyanın yayınladıklarından sorumlu tutulamaz'' diye konuştu.

CLİNTON: MÜSLÜMANLARA HAKARET DOĞRU DEĞİL

ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Hz Muhammet'in karikatürlerinin Danimarka ve Norveç gazetelerinde yayınlanmasının ardından, “Müslümanlara hakaret” edilmesine karşı olduğunu açıkladı.

Clinton, Katar'ın başkenti Doha'da, “Ortadoğu'nun ekonomik geleceği” konulu bir seminerde yaptığı açılış konuşmasında, Yahudi karşıtı önyargılarla İslam karşıtı önyargıların yer değiştirmesi riskine karşı uyarıda bulunarak, şunları söyledi: “Bu korkunç örnek Avrupa'nın kuzeyinde Danimarka'da yaşandı, Bu karikatürler, tamamen İslam'a hakaret. Biliyorsunuz ki Avrupa'da son 50 yıldır sürdürdüğümüz savaşım, Yahudilere karşı önyargıları kırmaya, Yahudi karşıtlığına karşı mücadeleye yönelikti.”

Clinton, “Ve şimdi ne yapmaktayız? Yahudi karşıtı önyargıların yerine İslam karşıtı önyargıları mı koyuyoruz? İnsanlar hoşlarına gitmeyen haberleri gördüğünde bir dinin, bir inancın, bir halkın tamamına mı çatacaklar? diye konuştu.

LÜBNAN'DAN KINAMA

Bu arada, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Salluh da Danimarka ve Norveç basınında Hz Muhammet'in karikatürlerinin yayınlanmasını kınadı.

Lübnanlı Bakan, “Özellikle gerginliğin azaltılması için çaba sarf edilmesinin gerektiği mevcut durumda böyle uygulamalar karşısında sessiz kalmak mümkün değil” ifadesini kullandı.

Danimarka'nın muhafazakar gazetesi Jyllands-Posten'in 30 eylülde ”ifade özgürlüğü” adına yayınladığı 12 serilik Hz Muhammet karikatürlerine, Norveç gazetesi Magazinet de 10 ocakta yer vermişti.

Karikatürlerin yayımlanması, İslam dünyasının tepkisini çekti ve birçok Müslüman ülke, örgüt ve kurum Danimarka ve Norveç ürünlerini boykot çağrısında bulunmuştu.
  
İSKANDİNAV ÜLKELERİ ÖNLEM ALIYOR
  
Bu arada, birbiri ardına gelen boykot çağrıları ve protestolardan sonra, başta Danimarka olmak üzere bütün İskandinav ülkelerinin Ortadoğu'daki vatandaşlarını korumak için önlem almaya başladığı bildirildi.

Danimarka Kızılhaç'ı, doğrudan tehditler üzerine Gazze ve Yemen'deki çalışanlarından ikisini çekerken, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Suriye ve Pakistan'da bulunan vatandaşlarına ihtiyatlı olmaları çağrısında bulundu.

Norveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin topraklarında yardım çalışmalarına katılan 2 vatandaşını geri çağırırken, bugün bölgeden ayrılan bu kişiler dışında bölgede başka Norveç vatandaşı olmadığı belirtildi.

Bakanlık, bütün tehditlerin ciddiye alındığını kaydetti.

İsveç'teyse Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarından Gazze ve Batı Şeria'ya gitmemelerini istedi. 

BAE'DEN DANİMARKA MALLARINA BOYKOT

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) bir süpermarketler zinciri, Hz. Muhammed'in karikatürlerinin bir Danimarka gazetesinde yayınlanmasını protesto için Danimarka ürünlerini boykot kampanyası başlattı.

Şirketin yöneticilerinden biri, bütün Danimarka mallarını boykot etmeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

Yönetici, “Bu, İslam veya diğer dinlere saldırılara son verilmesine yönelik açık mesajdır” dedi.

Danimarka ürünleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt'te de aynı gerekçeyle boykot ediliyor.

Danimarka'da Jyllands-Posten gazetesinin 30 eylülde Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlaması İslam dünyasında tepkilere neden olmuştu. Danimarka hükümeti, konuya “fikir özgürlüğü” kapsamında baktığını açıklamıştı.
  
DANİMARKALILARA “DİKKATLİ OLUN” UYARISI
  
Bu arada, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, ortaya çıkan gerilim nedeniyle Ortadoğu'ya giden vatandaşlarını çok daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bakanlığın internet sitesinde dün yayınlanan açıklamada, Suudi Arabistan, Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Pakistan, İran, Suriye ve İsrail'de bulunan Danimarkalıların dikkatli olmaları gerektiği ifade edildi.

Açıklamada, “dikkatli olun” uyarısının mevcut durum nedeniyle yapıldığı belirtildi.

Gazze'de bugün El Fetih militanları, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasını protesto amacıyla AB bürosuna baskın düzenlemişlerdi. Özür dilenmesini isteyen grup, bu ülke vatandaşlarının Gazze Şeridi'ne girmesinin engelleneceği uyarısında bulunmuştu.

İKÖ VE ARAP BİRLİĞİ BM'YE BAŞVURUYOR

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ve Arap Birliği, Danimarka ve Norveç gazetelerinde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanması üzerine, BM'den dinlere saldırıyı yasaklayan karar almasını isteyecek.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire havaalanında gazetecilere, İKÖ'nün BM genel kurulundan “dinlere her türlü tasallutu yasaklayan bir karar almasını” isteyeceğini açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet bin Helli de  dinlerin horgörülmesini yasaklayacak BM kararının çıkarılabilmesi amacıyla İKÖ üyeleri ve Arap ülkeleriyle en üst seviyede temaslarda bulunduklarını açıkladı.

Danimarka'da geçen eylülün sonunda bir gazetenin yayınladığı karikatürler, bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazete tarafından ”ifade özgürlüğü” adına yayınlanmıştı. Karikatürlerin yayınlanması, Müslüman dünyasında infial uyandırmıştı.

KUVEYT KINADI
  
Kuveyt, Danimarka'da bir gazetede Hz Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını kınadı.

Gazete haberlerine göre, hükümet karikatürlerin yayınlanmasını ”ırkçılık” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, “Danimarka gazetesinde karikatür yayınlanmasını kınıyoruz. Bu tasallut, daha önce de uluslararası topluluğun başına felaket açan iğrenç ırkçılığın bir türevinden başka bir şey değil” ifadesini kullandı. Yetkili, hükümetin bu “ırkçı tasallutun durdurulması için Arap ve İslam ülkeleriyle işbirliği yaptığını” söyledi.

Jyllands-Posten adlı Danimarka gazetesi, geçen eylülde Hz Muhammed'in karikatürlerini yayınlamış, karikatürler bu ayın 10'unda da Norveç'te bir gazetede çıkmıştı. Karikatürler İslam ülkelerinde infial uyandırmış bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle