GeriDünya Danimarka karikatürden zararlı çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka karikatürden zararlı çıktı

Danimarka’da yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürüne tepkiler gelmeye devam ediyor. Son olarak İslam Konferansı Örgütü, üyelerinden Danimarka’daki kültür festivalini boykot etmelerini istedi.

Danimarka gazetesi Jyllands-Posten’de yayınlanan Hazreti Muhammed karikatürlerinin yankıları sürüyor. Danimarka hükümetinin, muhalefete ve uluslararası tepkilere rağmen ifade özgürlüğü söyleminde devam etmesi Müslüman ülkelerde tepki çekiyor. Son olarak 56 ülkenin üye olduğu İslam Konferansı Örgütü (İKÖ), Danimarka’da yapılacak kültür festivalini boykot etme kararı aldı.

Danimarka’da Türkçe olarak yayınlanan Haber gazetesine göre Danimarka’da gerçekleşecek olan en kapsamlı Ortadoğu Kültür festivallerinden biri olan Images of Afrika’yı birçok Ortadoğu ülkesi boykot kararı aldı. Festival, Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından da ekonomik olarak destekleniyordu.

Haberde, İKÖ’nün, üyelerinden Danimarka’daki festivale herhangi bir katkıda bulunmamalarını istediği belirtildi. Danimarka’da görevli Bazı Müslüman din adamları bir süredir bazı Ortadoğu ülkelerinde temaslarda bulunarak çeşitli siyasetçi ve sivil toplum örgütlerinin Danimarka’yı daha kapsamlı bir şekilde protesto etmelerini sağlamaya çalıştıkları biliniyordu. Söz konusu protestonun da bu girişimlerin bir parçası olduğu dile getiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle