GeriDünya Damat, Lefkoşa’ya büyükelçi mi oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Damat, Lefkoşa’ya büyükelçi mi oluyor

Damat, Lefkoşa’ya büyükelçi mi oluyor
refid:6982305 ilişkili resim dosyası

Düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nden Zeyno Baran ile Ağustos ayı sonunda İstanbul’da dünyaevine girecek olan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza’nın, Beyaz Saray tarafından Lefkoşa’ya "büyükelçi" atanacağı ileri sürülüyor.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bryza’nın Lefkoşa’ya gönderilmesi, ABD Dışişleri’nin "üç numaralı adamı" Nicholas Burns’un düşüncesi olarak ortaya çıktı. Kaynaklar, "Bryza ciddi olarak düşünülüyor" dediler. Ancak, Matt Bryza’nın bir Türk ile evli olmasının, Kıbrıs Rum tarafından tepki alacağı belirtildi. Kaynaklar, "Rumlar, bir Türk ile evli olan bir ABD Büyükelçisi’ni istemezler ve Bryza’yı da sevmezler. Eğer, Başkan Bush, Matt Bryza’yı aday gösterirse, Rumlar, Washington’daki lobilerini harekete geçirerek atamayı Kongre’de engellemek için çalışabilirler" diye konuştular.

Kafkasya ve enerji konularında da uzman olan Bryza, daha önce ABD’nin Rusya ve Polonya’daki temsilciliklerinde görev yaptı. Beyaz Saray’da da görev yapan Matt Bryza’nın bir ara Erivan’a ABD Büyükelçisi olarak gönderilmesi de düşünülmüş, sonra vazgeçilmişti. Zeyno Baran’ın adı Hudson Enstitüsü’nde düzenlediği kapalı bir toplantının basına sızdırılması ile gündeme gelmişti. Türk Genelkurmay Başkanlığı ise, basına yaptırılan kısmi sızdırmanın tamamen saptırılarak haberleştirildiğini açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle