GeriDünya Dalay Lama kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dalay Lama kavgası

Dalay Lama kavgası
refid:3416008 ilişkili resim dosyası

Tibetli Budistlerin sürgündeki lideri Dalay Lama’nın Amerikan Nöroloji Derneği’nin açılış toplantısında sunum yapmaya davet edilmesi bilim adamlarını ayağa kaldırdı. Meditasyonla ilgili araştırmaların sonuçlarının muğlak olduğunu öne süren bilim adamları ortak bir dilekçe ile Dalay Lama’nın konuşmasının iptal edilmesini istediler.

MEDİTASYON pozitif düşünceyi tetikleyebilir mi? İşte 12 Kasım’da Washington’da başlayacak Amerikan Nöroloji Derneği’nin yıllık toplantısında Tibetli Budist din adamı Dalay Lama, bu konudaki araştırmalarla ilgili verileri bilimadamlarıyla paylaşacaktı. Ancak bunun ‘din ile bilimin tehlikeli bir karışımı’ olduğunu öne süren 544 beyin araştırmacısı, ortak bir dilekçeyle Lama’nın konuşmasının bilimsel verilere dayanmadığını belirterek engellenmesini istediler.

Dalay Lama’nın katılımını savunan bilimadamları ise Budist din adamının katılımına siyasi nedenlerden karşı çıkıldığını, itirazların Çinli ya da Çin asıllılardan geldiğini öne sürüyor. Çin’in, 1959 yılında Tibetlilerin ayaklanma girişimini kanlı bir biçimde bastırmasının ardından Dalay Lama sürgünü tercih etmişti.

Ancak dilekçeye imza atan nöroloji uzmanları, bilimin bu tür spiritüel konulara girmesi halinde güvenilirliğini kaybedebileceği uyarısında bulunuyor. Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi’nden nörobiyolog Nancy Hayes, nöroloji dünyasına böyle bir sunum yapılmadan önce araştırmanın tekrarlanıp aynı sonuca ulaşması gerektiğini savundu. Nancy Hayes, ‘Benim itirazım, bilimadamı olmayan birinin, bilimadamlarına bilimden söz edecek olması’ dedi.

Dalay Lama’nın sunum yapması için de 350 bilimadamı imza toplarken, bilimadamları meditasyon ile ilgili bulguların muğlak olduğunu ve bilimsel kabul edilemeyeceğini savunuyor.

Kasım ayında yapılacak olan Amerikan Nöroloji Derneği’nin toplantısına dünya çapında 30 bin uzmanın katılması, katılımcılara 17 bin bilimsel sunumun yapılması bekleniyor.

Meditasyon bilim mi değil mi

Geçtiğimiz yıllarda bilim dünyası, meditasyonun insan beynini nasıl etkilediğine dair çeşitli araştırmalar gerçekleştirmişti. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Dr Richard Davidson, 2003 yılındaki araştırmasında meditasyon sırasında mutluluk ve pozitif duyguların etkilendiği beynin sol şakak lobunun faaliyete geçtiğini belirlediklerini iddia etmişti. Yine Dalay Lama’nın desteklediği ‘Mind and Life Institute’ isimli kuruluş da yaptığı araştırmayla Tibet rahiplerinde konsanstrasyon ve duygusal kontrol anlamına gelen beyindeki gamma dalgalarının yüksek olduğunu savunmuştu. Dr Davidson bu iki araştırmasının mental eğitimle şefkat ve fedakarlık gibi insani değerlerin geliştirilebileceğini öne sürmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle