GeriDünya Daily Express: Türkçenin AB'de resmi dil olması dehşet verici
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  43
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Daily Express: Türkçenin AB'de resmi dil olması dehşet verici

Daily Express: Türkçenin AB'de resmi dil olması dehşet verici

İngiliz Daily Express gazetesi, Türkçe'nin Avrupa Birliği'nin resmi dillerinden biri olarak kabul edileceğini yazarak, gelişmeyi ''dehşet verici'' olarak yorumladı.

İngiltere'nin tabloid gazetelerinden Daily Express, Türkiye'yi “İslam ulusu” olarak nitelendirdiği haberinde, “toplam nüfusu 508 milyon olan AB üyesi ülkeden hiçbirinin Türkiye'nin üyeliğini desteklememişken, Türkçe'nin AB'nin resmi dili yapılmasının korku uyandırdığını” ileri sürdü.

Haberde, Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'in Hollandalı AB Dönem Başkanı'na Akdeniz Adası'nda yapılan yeniden birleşme anlaşmasına uyumu desteklemek için Türkçeyi Avrupa Birliği'ndeki 24 resmi dil arasına 25'inci dil olarak alma girişimine milletvekillerinin 133'e karşı 375 'evet' oyu verdikleri kaydedildi.

Gazete buna karşın 28 üyeli Avrupa Birliği'nden hiçbir seçmenin Türkiye'nin Birliğe üye olması yönünde oy kullanmadığına dikkat çekti.

Daily Express: Türkçenin ABde resmi dil olması dehşet verici


Daily Express, AB ile varılan anlaşma çerçevesinde, Türkiye'nin Brüksel'den sığınmacı krizine karşı 5 milyar sterlin ödenek alacağını ve Türk vatandaşlarının bu yıl Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilmelerine olanak sağlanacağını hatırlattı.

Buna karşın, Türkiye nüfusunun 2018'e kadar Almanya'yı geçeceğini aktaran Daily Express, Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının İngiltere'nin çeyreğinden daha az olduğunu ve yeni göçmen dalgası için bir tehdit oluşturduğunu yazdı.

İngiltere'deki sağcı UKIP lideri Nigel Farage'ın Britanya'nın AB'de kalmasını oylamanın Türkiye'nin AB'ye üyeliğini oylamak anlamına geleceğini, bunun da İngiltere'ye çok büyük sayıda göçmen getireceği açıklamasına yer veren gazete, eski Gölge İçişleri Bakanı David Davis'in Türkiye'nin üyeliğini desteklemenin AB'nin Britanya'nın ulusal güvenliğine yardım etmediği anlamına geldiği ifadelerini kullandı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle