GeriDünya Cumhurbaşkanı taraf olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı taraf olur mu

Cumhurbaşkanı taraf olur mu
refid:9034730 ilişkili resim dosyası

Ülkemizde bugünlerde en çok konuşulan, tartışılan konu Cumhurbaşkanının taraflılığı veya tarafsızlığı. Devletlerin zor dönemlerdeki garantörü sayılan Cumhurbaşkanının görevini üstlenip yemin ettikten sonra halkını temsil etmesi mutlak bir zorunluluktur.

Ne var ki bu zaman zaman bazı ülkelerde tam anlamı ile uygulanamıyor. Örneğin  İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano...

İtalya’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 7 yılda bir yapılır ve iki yıl önce tam genel seçimlerle aynı döneme rastladı.  O seçimleri, Merkez Sol sadece 24 bin oy farkla kazandı.

Romano Prodi başkanlığındaki hükümet, başbakanlık dışında Senato ve Temsilciler Meclisi Başkanlığı'na aşırı uç solcuları, Parlamento üstünlüğü ile seçtirdikten sonra Cumhurbaşkanlığı'na da İtalyan post- komünizminin temel direği Giorgio Napolitano’yu oyları ile getirdiler. Tabii merkez sağ, tüm üst düzey kurumların koltuklarını rakiplerine kaptırınca asabi bir yaklaşımla ile  yeni Cumhurbaşkanı'na karşı tavır koydu. Hatta zaman zaman ana muhalefet lideri Silvio Berlusconi ile restleştiler. Çünkü  Başbakan, Senato ve Temsilciler Meclisi Başkanları ile Cumhurbaşkanı arasında su sızmıyordu.

Berlusconi zaman zaman Napolitano’nun taraflı olmasından dolayı şikayetlerini kamuoyuna açıkladı. Restleşmeler bir birini kovaladı. Pek çok sağcı siyasetçi Napolitano’yu “Benim Cumhurbaşkanım değil” diye aforoz bile etti. Ama  şimdi yeni bir dönem başladı. Merkez sağ, büyük bir üstünlükle erken genel seçimlerden galip çıktı. 

Başbakan Sağcı, Senato Başkanı sağcı, Temsilciler Maclisi Başkanı aşırı sağcı.  Kısacası post komünist Napolitano  yalnız kaldı. Merkez Sağ Hükümeti ile Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano büyük bir olasılıkla tam 5 yıl birlikte ülkeyi yönetecekler veya yönetmek zorunda kalacaklar.

Ancak şimdiden  kader birliği yapmaya başladılar bile. Berlusconi  Napoli’nin çöp krizi ile ilgili radikal yasaları  parlamentoya çıkarttırdı, Napolitano da anında imzalayıp Resmi Gazete'de yayınlattı. İtalya’da Cumhurbaşkanı'nın gerçek tarafsızlığı start aldı bile. İşte demokrasinin cilvesi de bu olsa gerek.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle