GeriDünya Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyorum

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, İsrail’in Harem-i Şerif’teki ibadet kısıtlamalarına İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı olarak tepki gösterdi.

Erdoğan, “Uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum” dedi. Erdoğan, açıklamasında özetle şunları kaydetti:

KISITLAMALAR KABUL EDİLEMEZ

“Doğu Kudüs’te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı gerekçe göstererek Harem-i Şerif’i üç gün süreyle kapatması ve ardından Müslümanların Harem-i Şerif’e girişlerine, metal detektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez.

İSRAİL’İ KINIYORUM

İsrail’in tutumunda ısrar etmesini, bir kez daha Harem-i Şerif’te Cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin Cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İİT Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum. Olaylarda hayatını kaybeden 3 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.

Metal detektörler ve diğer kısıtlamalar derhal kaldırılarak statükoya dönülmelidir. Uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum.” 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle