Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ile görüştü

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  23.09.2014 - 20:39 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Birleşmiş Milletler Binası'nda yaptığı görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel sorunlar konuşulduğu açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki lider bölgesel konularda daha yakın çalışma konusunda mutabık kaldıkları, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meselelerde de işbirliği içinde olmanın önemine işaret ettiler.

  Erdoğan’ın “İklim Zirvesi’ndeki konuşmasını tamamladıktan sonra iki lider BM koridorlarında yaklaşık 30 dakika birlikte yürüyerek sohbet etti. Daha sonra kendilerine ayrılan odaya geçerek baş başa görüştüler.

  Erdoğan'ın İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney'e geçtiğimiz günlerde başarılı bir ameliyat geçirmesinden dolayı geçmiş olsun dileklerini sözlü olarak da ilettiği görüşme sırasında Ruhani'nin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Tahran'a davet ettiği öğrenildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi adaylığına yönelik desteğinden dolayı İran'a teşekkür ettiği de belirtildi.

  Görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın önemi, Tercihli Ticaret Anlaşması’nın uygulamaya geçirilmesi gerektiği konularında da iki liderin mutabık kaldıkları kaydedildi.

  Etiketler: iran , Erdoğan , HASAN RUHANİ , Ruhani
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı