GeriDünya Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camii'nin açılışını yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camii'nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camii'nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte restore edilen 111 yıllık Moskova Merkez Camii'nin açılışını yaptı. Erdoğan törende yaptığı konuşmayı Rusça "Spasiba" (Teşekkürler) diyerek sonlandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da katıldığı törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

-- Bizleri bu törene davet etme nezaketini gösteren Şeyh Ravil Gaynuddin'e teşekkür ediyorum. Bu eserin Moskova'ya kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın bu camiinin inşasına katkıda bulunmuş olması, milletimiz için bahtiyarlık vesilesidir. 

-- Camimizde yapılacak ibadetlerin, edilecek duaların Allah katında makbul ve karin olmasını diliyorum. Moskova Merkez Camisi'nin bugün insanlık olarak ihtiyaç duyduğumuz barışa ve dayanışmaya katkı sağlamasını Allah'tan temenni ediyorum. Burada hep birlikte şahit olduğumuz dostluk ve güven ortamını Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olan Müslüman nüfusun ülkedeki huzurlu geleceğinin sembolü olarak görüyorum. Rusya'daki Müslüman kardeşlerimiz ile aramızdaki kadim tarihi bağlar ve karşılıklı muhabbet Türkiye-Rusya dostluğuna ciddi katkı sağlıyor. Bizleri daha güçlü ilişkiler için teşvik ediyor."TOLSTOY'UN SÖZÜYLE DÜNYAYA SESLENİYORUM"

-- Biz bu güzel manzara karşısında memnuniyetimizi dile getirirken, maalesef dünyanın bazı yerlerinde tam tersi görüntüler yaşanıyor. İsrail'in Filistinlilere uyguladığı ayrımcı politikalar, Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın kutsiyeti ihlal edilerek tehlikeli bir yere doğru götürülüyor. Bilhassa Suriye, Irak, Mısır, Libya, Yemen gibi yakın çevremiz ile bu bölgelerden kaçan insanların yöneldiği Avrupa sınırlarında tüm insanlığı utandırması gereken hazin manzaralar yaşanıyor

-- Tolstoy'un şu sözüyle tüm dünyaya sesleniyorum: Hayatta en önemli uğraş iyiliktir. Tolstoy başka bir hikâyesinde art niyetle yakılan ateşin o evle birlikte tüm köyü yakabileceğini söylüyor. Bölgemizdeki gelişmelere de bu açıdan bakmalıyız. Ortadoğu'da yanan ateşi, iyilikle, adaletle, vicdanla söndürmeye çalışmalıyız. İşte biz bunun için sınırlarımıza gelen 2 milyon mağduru hiç tereddüt etmeden kabul ettik. İşte bu yüzden bu insanlara, elimizden gelen yardımı yapıyoruz. ÇÖZÜM SINIRLARI KAPAMAKTAN GEÇMİYOR 

-- Mülteci sorununun çözümü, sınırları kapamaktan ya da onları denizlerde ölüme terk etmekten değil, ülkelerini onlar için yeniden yaşanır hale getirmekten geçiyor. İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de; camilerle, kiliseleri, havraları yan yana görebilmek mümkündür. Birlikte yaşama konusundaki tecrübemiz, Türkiye ile Rusya'nın ortak özelliğidir. Bugün açılışını yaptığımız Moskova Merkez Camii, bunun örneklerinden biridir. Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşlarını kendi vatandaşlarımızdan ayrı tutmuyoruz. Bu caminin yapımındaki himayeleri nedeniyle, özellikle değerli dostum Sayın Putin'e teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camiinin açılışını yaptı


Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Moskova'ya gitti.

AYNI ANDA 10 BİN KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

Rusya Müslümanları Dini İdaresi tarafından inşa ettirilen caminin iç dekorasyonu Klasik Osmanlı sanatı üslubuyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Moskova Merkez Camii'nde aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. 

Altı katlı olarak inşa edilen camide yaşlı ve engelliler için altı adet asansör bulunuyor. 46 metre yükseklikteki özgün kubbe 27 metre çapında. 

Camin şerefelerinde oluşturulan özel alanda ziyaretçiler Moskova’yı seyredebilecek. 

170 milyon dolara mâl olan caminin ana sponsorluğunu iş adamı Süleyman Kerimov üstlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camiinin açılışını yaptı


TÜRKİYE'NİN KATKISI BÜYÜK

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, camiye Türkiye’den gelen mimarların, hattatların, mermer ustalarını, tezhipçilerin önemli katkıları olduğunu belirterek, “Biz kendileriyle beraber bayram yapmak istiyoruz. Bu caminin açılışı sadece Rusya Müslümanları için değil, umum İslam dünyası için bayramdır. Türkiye’nin maddi ve manevi yardımları oldu. Biz bu iyilikleri unutmayız. Gelecekte de Rusya ve Türkiye Müslümanları arasında dostluk ve muhabbetin artması için dua ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camiinin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'le gerçekleştirdiği Moskova Merkez Camii'nin açılışını CNN International, Al Jazeera ve Euro News canlı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camiinin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki temasları kapsamında Kremlin Sarayı'nda Putin'le bir araya geldi. Erdoğan ile Putin'in görüşmesi yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile birlikte Moskova Merkez Camiinin açılışını yaptı

İki lider, Moskova Merkez Camisi'nin açılışının ardından Kremlin Sarayı'ndaki görüşme öncesinde kameraların karşısına çıktı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "Moskova'nın güzel bir yerinde tarihi Moskova Merkez Camisi'nin restorasyonu ile ortaya muhteşem bir eser çıktı. Birçok etkinliklerin de içinde yapılabileceği bir eser olması bakımından da büyük önem arz ediyor. Sizlerin özellikle himayesi burada çok çok önemliydi. Bundan dolayı da teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Merkez Camisi açılış törenine katılmasından ve inşaata yaptığı katkıdan dolayı Erdoğan'a teşekkür etti.

PUTİN: BAŞARILAR DİLİYORUM

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ikili ilişkileri ve uluslararası meseleleri görüşmek için bu ziyaretin bir fırsat olduğunu dile getiren Putin, Türkiye ile Rusya'nın en yüksek düzeyde devamlı temaslarda bulunduğunu vurguladı. Hükümetler arası diyaloğun yanında parlamentolar arasında da ilişkilerin devam ettiğini ifade eden Putin, "Türkiye'nin parlamento seçimi arifesinde, eşiğinde olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle size başarılar diliyorum" dedi.