GeriDünya Costa Concordia'nın kaptanı için 26 yıl hapis talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Costa Concordia'nın kaptanı için 26 yıl hapis talebi

Costa Concordia'nın kaptanı için 26 yıl hapis talebi
refid:28052438 ilişkili resim dosyası

İtalya'da 2012 yılındaki kazada 32 kişiye mezar olan Costa Concordia gemisinin kaptanı için savcılar 26 yıl üç ay hapis cezası istedi.

Grosseto kentindeki büyük tiyatroya kurulan mahkemede, hasarlı kazaya sebebiyet verme, birden çok kişinin ölümüne yol açma ve gemiyi yolcu varken terk ettiği suçlamalarıyla yargılamasına devam edilen geminin kaptanı Francesco Schettino için istenen ceza belli oldu.

Savcılardan Maria Navarro, duruşmada sunduğu mütalaasında, Schettino için 26 yıl 3 ay hapis cezası verilmesini istedi. Cezanın 14 yılının birden çok kişinin ölümüne sebep olma, 9 yılının kazadan ötürü, 3 yılının da gemiyi yolcu varken terketmesinden istendiği belirtildi.

Bu arada savcı, Schettino'nun İsviçre'de evinin olması ve kaçma şüphesinden ötürü hemen tutuklanmasını talep etti.

"ABARTILI DEĞİL"

Savcı Maria Navarro, Toskana'daki mahkemeye, 54 yaşındaki kaptanla ilgili istediği hapis cezası için, "Bu abartılı bir hüküm olmaz" dedi.

Savcılardan Stefano Pizza da mütalaasını okurken, bir kaptan için gemiyi son terk etme kuralının sadece eski bir denizcilik geleneği olmadığı, aynı zamanda yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Bunun dışında Schettino'nun olay anında sığ sulardan seyretmeye uygun denizcilik kurallarına tam uymadığı, gerekli yerlerde geminin pozisyonunu kavramak için yeterli müdahalede bulunmadığı, gerekli oranda gözcülük hizmeti almadığı ve geminin idaresi sırasında köprüye seyir güvenliğini rahatsız edecek kişileri aldığı yönündeki suçlar da mütalaaya eklendi.

Mahkemenin, savcılığın ceza talebi karşısında 5 Şubat'ta yapılacak duruşmada kaptana son bir savunma için söz vereceği, ardından da kararını açıklayacağı bildirildi.

Costa Concordia kruvaziyeri, 4 bin 229 yolcu ve mürettebatıyla 13 Ocak 2012'de Civitavecchia kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine doğru akşam saatlerinde başladığı seyrinde, Toskana bölgesi sahillerindeki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarpmıştı. Kazada 32 kişi yaşamını yitirmişti.

Kazanın ardından gemi, yaklaşık 20 ay boyunca adaya paralel yatık şekilde kalmış, Eylül 2013'te "Parbuckling" operasyonuyla doğrultulduktan sonra geçen temmuz ayında söküm işlemlerinin yapılacağı Cenova Limanı'na çekilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle