GeriDünya Corbyn depremi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Corbyn depremi

Corbyn depremi
refid:30065530-spot ilişkili resim dosyası

İngiltere’de anamuhalefetteki İşçi Partisi liderliğine radikal sol görüşleri olan Jeremy Corbyn’in seçilmesi üzerine Muhafazakâr Partili Başbakan Cameron, Twitter’dan ülkenin ulusal güvenliğinin tehdit altında olduğunu ileri sürdü.

Birleşik Krallık’ta anamuhalefetteki İşçi Partisi’nde önceki gün partinin radikal sol kanadında yer alan Jeremy Corbyn’in partililerin yüzde 59.5’inin desteğiyle başkan seçilmesi ülke siyasetinde adeta deprem etkisi yarattı. İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’un önceki gün Corbyn’in ülkenin güvenliğine tehdit teşkil ettiğini ileri sürmesinden sonra dün de İngiltere Başbakanı David Cameron kişisel Twitter hesabından tartışmalara yol açan bir paylaşım yaparak bakana destek verdi. Cameron mesajında, “İşçi Partisi artık ulusal güvenliğimize, ekonomik güvenliğimize ve ailenizin güvenliğine bir tehdittir” dedi. Cameron’ın UK Prime Minister (Birleşik Krallık Başbakanı) adlı resmi bir hesabına ilaveten kendi adına açtığı kişisel Twitter hesabı da bulunuyor. Savunma Bakanı Fallon önceki gün, “Bu seçim İşçi Partisi’nin artık ulusal güvenliğimiz için çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor. Çünkü onlar savunmamızı zayıflatacak, ekonomimizi zayıflatacak, işlere gelirlere yeni vergiler getirecek, daha çok borç alacak. İşçi Partisi artık bu ülkedeki tüm ailelerin güvenliği için bir tehdit. Bu sonuçlar çalışan tüm aileleri etkileyecek” demişti.

İŞÇİ PARTİSİ’NDE FIRTINA

Jeremy Corbyn’in başarısı ülke genelinde olduğu kadar İşçi Partisi içinde de fırtına yarattı. İşçi Partisi’nin bir önceki lideri Ed Miliband seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra yaptığı basın açıklamasında, “Ben bu zorlu ve talepkâr bir işe soyunan Jeremy Corbyn’e desteğimi sunuyorum ve partiden herkesin de aynını yapacağını umuyorum. Fakat aynı zamanda Jeremy’nin de partinin dört bir köşesinden insanlara ulaşmak için elinden geleni yapacağını ve onların yeteneklerini Muhafazakar Parti’yi devirmek için değerlendireceğini umuyor ve bekliyorum” dedi. Ancak Miliband, Corbyn’in gölge kabinesinde görev almayacağını ve bundan böyle partisine parlamentonun arka sıralarından sıradan bir milletvekili olarak destek vereceğini belirtti. Corbyn’in gölge kabinesinde yer almayacağını belirten tek isim Miliband da değildi. Jeremy Corbyn’in zafer konuşmasını gerçekleştirmesinden sadece dakikalar sonra Sağlık gölge bakanı John Reed istifasını verdi. Reed’i İş ve Emeklilik gölge bakanı Rachel Reeves ve Eğitim gölge bakanı Trisham Hunt izledi. Corbyn’in destekçileri İşçi Partisi’nin tabanının artık Tony Blair’in yarattığı ve “Muhafazakâr Parti’nin kötü bir kopyası” olarak algılanan New Labour yaklaşımına (Yeni İşçi Partisi)’ne sıcak bakmadığını ve partinin özüne dönmesini istediklerini Corbyn’i destekleyerek gösterdiğini söyledi.

Corbyn’in adaylığını seçim süreci boyunca destekleyen sendikalar ise 66 yaşındaki siyasetçinin zaferini ilan etmesinin ardından da verdikleri desteği sürdürdü. Unison genel sekreteri Dave Prentis sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, “ Bugün halk on yıl sonra ilk kez bir umut mesajı duymuş oldu” dedi.

SINN FEIN SEVİNDİ

Kuzey İrlanda’da Katoliklerin desteklediği en büyük parti Sinn Fein lideri Gerry Adams yayınladığı açıklamada “Ben Jeremy’i yıllardır tanırım. O hem İrlanda’nın hem de İrlanda Barış Süreci’nin iyi bir dostudur. Ben ona Britanya İşçi Partisi’nin lideri olarak yapacağı zorlu görevde başarılar diliyorum. Barış sürecinin sağladığı katkıların artırılması için onunla birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum” dedi.
Yeşil Parti lideri Natalie Bennett ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biz Corbyn’in destekçilerini bize ve diğer aktivistlere küresel ısınmanın özellikle de Paris’te yapılacak görüşmelerin öncesinde siyasi ajandanın üst sıralarına çıkartılması konusunda destek vermeye teşvik edeceğini umuyoruz” dedi.

IŞİD’E OPERASYON OYLAMASI

Avam Kamarası’nda önümüzdeki günlerde orduya Suriye’deki IŞİD hedeflerini vurma izni verilmesinin tartışılacağı bir oylama yapılması öngörülüyor. Konuyla ilgili İşçi Partisi’nin yeni yönetim kadrosundan konuşan ilk isim genel başkan yardımcısı Tom Watson, “Tüm askeri danışmanlar size söyleyecektir ki eğer IŞİD ile savaşma konusunda ciddiysek askerlerimizi Suriye’ye göndermemiz gerekir. Ve ben parlamentodaki hiçbir grubun asker yollamayı destekleyeceğini düşünmüyorum” dedi. Uzmanlar, İşçi Partisi’nin bu askeri operasyona destek vermeyeceğini ve Cameron’ın bu konuda elini kolunu bağlayacağını düşünüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi’ni ulusal güvenliğe tehdit ilan etti. Radikal sol görüşleri savunan ve 1983’ten beri milletvekili olan Jeremy Corbyn, savaş karşıtı ve özellikle Filistin yanlısı görüşleriyle biliniyor. Corbyn’in Sosyalist Kampanya Grubu, Filistin Dayanışma Kampanyası, Uluslararası Af Örgütü, Savaşa Son Verin Koalisyonu gibi insan hakları kuruluşlarına üyelikleri bulunuyor. Ülkede geçen mayısta ayında yapılan genel seçim sonucu İşçi Partisi’nin başarısız olmasının ardından istifa eden Ed Miliband’den boşalan parti liderliği için dört aday yarışmıştı.

Arjantin lideri Kirchner tebrik mektubu gönderdi

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, “iyi bir Latin Amerika dostu” olarak tanımladığı İngiltere İşçi Partisi’nin yeni lideri Jeremy Corbyn’in zaferini kutlamak üzere bir tebrik mektubu gönderdi. Devlet Başkanlığı Sarayı Casa Rosada’dan yapılan resmi açıklamada Kirchner, Corbyn’in zaferinin siyaseti halka hizmet için ekonomiyi de yurttaşların refahına hizmet olarak görenler için bir başarı olduğunu belirtti. İşçi Partisi’nin yeni liderini “umudun zaferi” tabiriyle öven Kirchner, Corbyn’in Falkland Adaları’nın egemenliği konusunda Arjantin’in diyalog çağrılarını İngiliz Parlamentosu’nda desteklediğini kaydetti. Arjantin1982’de Falkland Adaları’nı işgal etmiş, çıkan savaşı İngiltere kazanmıştı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle