Dünya Coniler Kerkük’e yerleşecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Coniler Kerkük’e yerleşecek

Coniler Kerkük’e yerleşecek

Kuzey Irak’taki fay hatlarının yeni etnik bir gerilim tetiklemesinden korkulurken, Amerikalı komutan General Odierno, statüsü tartışmalı Diyala, Kerkük ve Ninova’ya Amerikan askeri konuşlandırmak için taraflarla görüştüklerini açıkladı.

IRAK’taki ABD güçlerinin komutanı General Ray Odierno, Irak’ın kuzeyindeki sorunlu bölgelere Amerikan askerleri konuşlandırmak istediğini açıkladı. General Odierno, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin bölgede Araplar ile Kürtler arasında anlaşmazlık bulunan toprakların sınırındaki korunmasız köylerin güvenliği için bu kararın düşünüldüğünü söyledi.

Güven artırıcı önlem

Bu bölge Kerkük, Diyala, Ninova eyaletini kapsıyor. ABD askerinin Irak hükümeti ve yerel güçlerle birlikte çalışacağını söyleyen General, “Henüz bir nihai karar alınmadı. Irak merkezi hükümeti ile yerel yetkililer bu düşünceye açık” dedi. Odierno, Amerikan askerlerinin kuzeye konuşlanmasının geçici “güven inşası tedbiri” olacağını söyledi.
ABD askerlerinin Kuzey Irak’a girmesi ABD’nin Irak’taki yerleşim bölgelerinden 30 Haziran itibariyle çekilmesini öngören güvenlik anlaşmasına aykırı davrandığı yorumları yapılıyor. Ancak Odierno bunun Amerikan askerlerinin tamamen çekilmesi takvimini etkilemeyeceğini söyledi.

Petrol anlaşmazlığı

Kürtler, petrol zengini Kerkük ile Musul’un bağlı bulunduğu Ninova eyaletindeki bazı tartışmalı bölgelerin Kuzey Irak  Yönetimi’ne dahil edilmesini istiyor. Araplar ve Türkmenler ise bu plana şiddetle karşı çıkıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle