GeriDünya Condoleezza Rice'tan Filistin lideri Mahmud Abbas'a telefon
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Condoleezza Rice'tan Filistin lideri Mahmud Abbas'a telefon

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Filistin lideri Mahmud Abbas'ı telefonla aradığı bildirildi.

Abbas'ın danışmanı Nebil Ebu Rudeyna, Rice ve Abbas'ın Hamas'ın seçim zaferinin ardından Filistin topraklarındaki durum ile yeni meclis ve yeni Filistin hükümeti kurulması konularında görüştüğünü belirtti.
Yeni Filistin meclisinin, yarın Ramallah'ta ilk kez toplanarak yemin etmesi bekleniyor. 

ABD 50 MİLYON DOLARI İSTEDİ

Bu arada  ABD'nin, Filistin Yönetimi'nden, 50 milyon dolar yardım parasını geri istediği, çünkü Washington'un bu parayı Hamas yönetiminde bir hükümetin almasını istemediği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, yaptığı açıklamada, paranın, Hamas tarafından kurulacak bir Filistin hükümetinin kasasına girmemesi için geri istendiğini söyledi. Sözcü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın geçici hükümetinin, 50 milyon doları geri vermeyi kabul ettiğini belirtti.
Bu para, İsrail'in Gazze ve Batı Şeria'nın bir kesiminden çekilmesinden sonra altyapı projeleri için Filistin Yönetimi'ne geçen yıl verilmişti.
ABD, geçen on yıl içinde Filistinlilere yaklaşık 1,5 milyar dolardan fazla yardımda bulunmuştu. Bu yardımın büyük kısmı, sivil örgütler aracılığıyla Filistinlilere aktarılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle