GeriDünya Condi artık Irak'ın patronu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Condi artık Irak'ın patronu

Irak'ta sorumluluk Pentagon'dan Beyaz Saray'a geçiyor. ABD'ye yönelik direnişi kırmak amacıyla ‘‘Irak İstikrar Grubu’’ adı altında yeni bir birim oluşturuldu ve başına da Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice getirildi. Rumsfeld artık doğrudan sorumlu değil, ancak Irak'tan rapor almaya devam edecek.

Seçimlere bir yıl kala, Irak'ta istediği noktaya bir türlü gelemeyen ABD Başkanı George W. Bush, ciddi bir değişiklik yaparak, Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Başkanı Condoleezza Rice'ı, Irak ve Afganistan'daki faaliyetlerin başına getirdi.

Buna göre, yeni oluşturulacak ‘‘Irak İstikrar Grubu’’ ile, Irak ve Afganistan'da Savunma Bakanı Donald Rumsfeld devri kapanırken, Beyaz Saray daha sıkı bir denetim ve eşgüdüm merkezi haline geliyor.

Condoleezza Rice, yeni kararı, gizli bir genelge ile Rumsfeld, Dışişleri Bakanı Colin Powell ve CIA Başkanı George Tenet'e bildirdi. Rice, karar ile ilgili olarak, ‘‘Herkes güç bir dönemde olduğumuzu kabul ediyor’’ dedi.

Yeni karar ile, Irak ve Afganistan'daki gelişmelerin doğrudan sorumlusu Beyaz Saray oluyor. Rice, karara, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin de onay verdiğini söyledi. Bush'un, Irak'ta ABD askerlerinin karşılaştığı saldırılar ve Afganistan'da gözle görülür bir ilerleme sağlanamamasından çok rahatsız olduğu ifade ediliyor.

Irak ve Afganistan'dan, şimdiye kadar ve doğrudan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld sorumluydu. Ancak, Irak'taki ABD Yöneticisi Paul Bremmer, Rumsfeld'e de rapor vermeye devam edecek.

Rice'ın başkanlığındaki gruba, terörle mücadele, ekonominin inşaası, siyasi işler ve halkla ilişkiler alanlarında dört ayrı eşgüdüm komitesi bağlı olacak. Bu komitelerde çeşitli bakanlıklar ve CIA'dan üst düzeyli görevliler yer alacak. Bir yetkili, ‘‘Başkan'ın bürokrasiye sabrı tükeniyor’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle