Dünya Haberleri

DÜNYA

  Concorde tekrar göklerde

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Paris yakınlarında yaşanan ve 113 kişinin canına malolan kazanın ardından güvenliği tartışılır hale gelen ve firmalarca uçurulmamaya başlanan Concorde uçaklarının pek yakında yeniden sefere başlayacakları belirtildi.

  Concorde uçaklarının yeniden gökyüzüne dönmeleriyle ilgili kararın, söz konusu uçakların güvenliğiyle ilgili sorulara yanıt bulmak amacıyla soruşturma başlatan İngiliz ve Fransız sivil havacılık uzmanlarınca verilen güvenlik raporlarının ardından alındığı belirtiliyor.

  Raporların, kısa süre içinde açıklanacağına dikkati çeken İngiliz sivil havacılık kaynakları, bu konuda bugün yeniden biraraya gelecekleri Fransız uzmanlarla tam bir görüş birliği içinde bulunulduğuna işaret ediyorlar.

  Bu arada, bazı çevreler geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanan ve 113 cana malolan kazadan bu yana söz konusu uçaklarda herhangi bir değişiklik yapılmadığına dikkati çekerken, Concorde'u yeniden uçurma kararının nasıl bir sürecin sonucunda alındığı konusunda sorular ortaya atıyorlar. Bu çevrelerce yaratılan tartışmaların Concorde müşterilerinde korku yaratabileceğina dikkat çekiliyor.

  Şu ana kadar Fransız Havayolları'nın elindeki 5 Concorde ile İngiliz Havayolları'nın elindeki 7 Concorde uçağının ne zaman yeniden seferlerine döneceklerine dair takvimin belirlenmerdiği, ancak 2001 yılı Nisan ayının en yüksek olasılık olduğu da konuyla ilgili olarak yapılan spekülasyonlar arasında.

  İngiliz Havayolları sözcülüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada da Concorde uçaklarının en kısa zamanda yeniden seferlerine dönmeleri için herhangi bir engel görünmediği belirtiliyor.

  Concorde uçaklarından birinin Paris yakınlarında düşmesi ve uçaktaki 109 yolcu ile yerdeki 4 kişinin ölümüne yol açmasından sonra Fransız havayolları elinde kalan 5 uçağı hemen seferden çekmiş, İngiliz havayolları ise 7 Concorde uçağını Ağustos ayı ortalarına kadar uçurmaya devam etmişti. Ancak uçakla ilgili tartışmaların yoğunlaşması üzerine, İngiliz Havayolları da uçaklarını seferdan kaldırmak zorunda kalmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı