GeriDünya Çolak: PEJ siyaset sahnesine başarıyla çıkmıştır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çolak: PEJ siyaset sahnesine başarıyla çıkmıştır

Çolak: PEJ siyaset sahnesine başarıyla çıkmıştır

Fransa’da yapılan milletvekili genel seçimine 52 adayla katılan Eşitlik ve Adalet Partisi (PEJ) Başkanı Şakir Çolak, seçimlerin ilk turunun ardından Strazburg’da basın toplantısı düzenleyerek, sonuçları değerlendirdi.

PEJ’in Fransa siyasetinde bir alternatif olabileceğini ve buna hazır olduğunu belirten Çolak, şunları söyledi: “Sonuçları değerlendirdiğimizde hedeflediğimizden daha az oranda oy aldığımızı görüyoruz fakat seçimlere ilk kez katılan ve siyaset sahnesine yeni çıkmış, amatör ruhla seçim kampanyası yürüten bir partinin bu sonuçlarla büyük başarı yakaladığını söyleyebiliriz.”
Çolak, seçimlere 52 adayla katıldıklarını anımsatarak yüzde 0.8 civarında oy almayı beklediklerini dile getirdi. Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketinin 430-450 milletvekili çıkaracağını belirten Çolak, şöyle devam etti:

BİZ MESAJI ALDIK

“Bu bir tehlikeye işaret ediyor. Artık Fransa siyaseti çift kutuplu değil, tek kutupludur. Bu demokrasimiz için tehlikelidir. Ulusal Mecliste hayır diyecek bir muhalefete, güçlü bir muhalefete ihtiyacımız var. Seçmenin yüzde 50’sinden fazlası sandığa gitmedi. Bu, Fransa tarihinde bir rekor. Bu, aslında bize seçmenin siyasete ve siyasetçiye güvenmediğini gösteriyor. Biz bu mesajı aldık, siyasette bir dönüşüm ve değişim gerekiyor. İşte PEJ bunu sağlayacak. Sandığa ve siyasete küsen seçmene yeniden haklarını kullanmayı hatırlatacak ve geleceğini şekillendirmeyi başaracağız.”

AP VE YEREL SEÇİMLER

Ekip arkadaşlarına ve seçmenlerine teşekkür eden Çolak, başlangıç olarak 52 adayla ilk kez bir hayali gerçekleştirmek için yola çıktıklarını ve başarılı olduklarını belirterek gelecek yıllarda bu başarının katlanarak devam edeceğini söyledi. “Fransa için yeni bir dönem başlamıştır. Bu kaçınılmazdır” diyen Çolak, gelecek dönem yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) ve yerel seçimler için yarından itibaren hazırlıklara başlayacaklarını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle