GeriDünya Cohen: NATO'yu harabeye çevirmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cohen: NATO'yu harabeye çevirmeyin

Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları toplantısında ABD, ilk kez sessizliğini bozarak AB ülkelerinden oluşturulacak Acil Müdahale Gücü'nün, (AGSK) NATO'yu ‘‘harabe’’ haline getirmemesi uyarısında bulundu.

ABD Savunma Bakanı William Cohen, AGSK ile ilgili hala yanıtı verilmemiş çok sayıda soru olduğunu ve bu gücün NATO'yla bağlantılarının ne şekilde olacağının tam olarak ortaya çıkmadığını, AB'nin müdahale gücünü uzlaşmaya varmadan hayata geçirmesi halinde NATO'nun bir tarihi kalıntıya dönüşeceğini söyledi. Cohen'in Acil Müdahale Gücü'nün oluşturulmasıyla ilgili kaygılarını iletmesinden sonra toplantıda büyük bir sessizlik yaşandı.

VETO EDEBİLİR

Toplantıda, oluşturulacak AGSK karar mekanizmasında birliğe üye olmayan ülkelerin dışlanmasından duyduğu kaygıyı dile getiren Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, bu ülkelere biçilen rolün tatmin etmekten uzak olduğunu söyledi ve Türkiye'nin NATO imkanlarının kullandırılmasını veto edebileceğini ima etti. Çakmakoğlu,Türkiye'nin AGSK'nın danışma mekanizmasında yer almasıyla yetinmeyeceğini belirterek, 'Ancak bu görüşümüz halen yeterince dikkate alınmadı. Bizimde buna karşı bilinen tutumumuz sürüyor' dedi.

Türkiye'ye önerilen basit danışma ve istişare yöntemlerinden tatmin olmadığı belirten Çakmakoğlu, ‘‘Eğer Türkiye tatmin edilmezse AGSK'da mesafe alınamaz’’ şeklinde konuştu.

NATO kaynakları, Türkiye ile AB arasında bir ‘‘restleşme’’ yaşandığını, Ankara'nın, oluşturacağı askeri kimlik çerçevesinde NATO imkan ve yeteneklerini kullanmaktan söz eden AB'ye, karar mekanizmasında yer almadıkça ittifak bünyesinde veto engeli koyacağını ifade etti.

Türkiye damgası

Toplantıdan sonunda yayınlanan ortak bildiride, Türkiyenin baskısı ile ‘‘NATO'nun bütün üyelerinin güvenlik menfaatlerine ve müttefiklerin birbirlerine karşı yükümlülüklerine saygıya verdiğimiz önemin altını çiziyoruz’’ ifadesine yer verildi. Türkiye'nin istek ve baskıları sonunda bildiride yer alan bu ifadeler, AB'nin, AGSK konusunda kafasına göre karar almasına izin verilmeyeceğinin işareti olarak nitelendiriliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle