Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çocukları bile kurşuna dizdiler

  AA
  21.02.2015 - 22:22 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Halep kentinin kuzeyindeki Rityan köyüne giren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin muhalif savaşçıları ve ailelerini öldürdüğü iddia edildi.

  İNGİLTERE merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Halep’in kuzeyindeki Rityan köyünde 10’u çocuk 48 kişi evlere yapılan baskınlar sonucu öldürüldü. Öldürülenler arasında 13 savaşçının ve 5 kadının bulunduğu ifade edildi. Gözlemevi’ne göre Türkiye’den muhaliflere giden yardım hatlarını kesmek için düzenlenen operasyona Suriye rejim güçlerinin yanı sıra milis güçler, İranlı savaşçılar ve Hizbullah üyeleri de destek verdi. Salı günü yaşanan katliamın ardından çarşamba günü birlikler köyden ayrıldı. Cesetler, saldırı sonrası geri dönen köylüler tarafından bulundu.

  Cesetlerini parçaladılar

  Gözlemevi direktörü Rami Abdül Rahman, rejim güçlerinin muhbirler sayesinde muhalif savaşçıları ve ailelerinin nerede yaşadığını kolaylıkla tespit ettiğini anlattı. Rahman, ayrıca, bir ev dışında hiçbirinde rejim kuvvetlerine karşı silahlı bir direniş gösterilmediğini kaydetti. Muhalif yapılanma Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise yaptığı açıklamada 48 kişinin yakalandıktan sonra kurşuna dizilerek infaz edildiğini ifade etti. Yerel aktivistlerden alınan bilgilere göre öldürülen kişilerden bazılarının cesetleri de parçalandı. İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Suriye ordusundan bir kaynak ise bu katliamın muhalifler tarafından Suriye hükümetini karalamak için yapıldığını iddia etti. Rejim kuvvetleri, bölgedeki birçok köyü ele geçirdi. Ancak Hardatnin kasabası rejim güçlerinin kontrolüne girdikten bir süre sonra aralarında El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin de olduğu muhalifler tarafından geri alındı. Çatışmalarda hükümet güçlerinin can kaybı 129, silahlı muhaliflerininki ise 119 olarak verildi.

  Esad’ın askerleri esir

  Muhalifler ise Rityan’da esir aldıkları Suriye askerleri sorguluyor. Şam Cephesi’nin basın sorumlusu Yasir Ahmed, Rityan’da esir alınan 45 rejim askerinin arasında İran ve Hizbullah militanlarının da bulunduğunu bildirdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı