Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çocuklar için daha ‘güvenli internet’

  Sefa KAPLAN
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ‘Güvenli İnternet Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, çocuk örgütleri ile işbirliği yaparak çocukların interneti daha güvenli şekilde kullanmasını sağlayacak ürünleri destekleyeceğini açıkladı.

  HER gün daha fazla kişinin hayatını ilgilendiren internetin özellikle çocuklar için daha güvenli hale getirilmesi için Avrupa Birliği yeni bir adım daha attı. Her yıl şubat ayı içerisinde Türkiye dahil 65 ülkede kutlanan ‘Güvenli İnternet Günü’ dolayısıyla bir açıklama yapan Avrupa Birliği Digital Ajanda Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, “Aileler, içlerinin rahat etmesi için çocuklarının internette güvende olduğuna inanmak istiyor. Unutmayalım ki internet sadece bilgisayar demek değil. Çocuklar telefonlar veya oyunlar aracılığıyla da internete girebiliyor. Bu da internet şirketlerine büyük sorumluluk yüklüyor, Biz üretici firmalarla, servis sağlayıcılarla ve mobil operatörlerle sıkı bir işbirliği içine giriyoruz. Tek amaç, çocuklar için daha güvenli internet. Çocuklarımıza daha güvenli internet ortamı sağlayacak şirketleri ve ürünleri destekleyeceğiz ” dedi.
  Türkiye de faal
  Türkiye’de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen ve ekibinin yürüttüğü ‘Güvenli İnternet Günü’ kapsamında yapılan çalışmalar, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye örnek teşkil ediyor. Başkan Şen, kuruluş kanunlarından söz ederken, “Bizim tabii olduğumuz kanun iki ana maksatla çıktı. Bir, ailenin ve çocuğun korunması, iki, Türkiye’de çok yaygın olduğu düşünülen çocuk istismarının /images/100/0x0/55ea28c4f018fbb8f86ed9d3engellenmesi” diyerek kendilerinin çok önceden bu konuda çalışmaya başladıklarını söylemişti zaten.
  ‘Güvenli İnternet Günü’nün amacı da bu bilinci yaygınlaştırmak. “İnternet bir oyundan fazlasıdır, İnternet sizin hayatınız!’” gibi sloganlarla yaygınlaştırılan bu program çerçevesinde, ailelere çocuklarını nasıl koruyabilecekleri, çocuklara da güvenli internette nasıl gezinebilecekleri öğretiliyor.
  Sitede yer alan bilgilere göre, internette çocuk oyun sitesi görünümüyle kurulan ve Türkiye’de pek çoğu ilköğretim öğrencisi olan yaklaşık 9 milyon kullanıcılı internet siteleri, çocuklar için ciddi tehlikeler saçıyor. Bu tür sitelerde, çocuklar oyun oynadığını sanarken, cinsel istismar, sanal seks, kumar gibi olumsuz tekliflerle karşı karşıya kalabiliyor.

  Sanal oyna gerçek yaşa

  AB Daha Güvenli İnternet programı da gençlerin gelişen teknolojiyi kullanma yollarının şekillendirilmesi için mobil iletişim araçları üreticilerini, internet servis sağlayıcılarını, sosyal iletişim ağı şirketlerini, tüketici örgütlerini, araştırmacıları ve çocuk örgütlerini işbirliğine çağırıyor. “Hayatın Sanal Gerçeği: İnternet” teması etrafında, “Sanal Oyna, Gerçek Yaşa” sloganıyla yürütülen ‘Güvenli İnternet Günü’ daha fazla ülkenin de ilgisini çekiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı