GeriDünya Çocuğa dayak için referandum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğa dayak için referandum

Çocuğa dayak için referandum
refid:12203286 ilişkili resim dosyası

Yeni Zelanda'da çocuklara dayağın yeniden serbest bırakılıp bırakılmayacağına karar vermek amacıyla referandum düzenleniyor. Seçmenler, 21 Ağustosa kadar sürecek referandumda postayla oy kullanacak.

Referandum sonucuna göre, çocuklara yönelik şiddetin önüne geçilmesini hedefleyen ve 2007 yılında ezici bir çoğunlukla parlamentodan geçen yasanın iptal edilip edilmeyeceği anlaşılacak. Yasayla, anne ve babaları dahil olmak üzere, kimsenin çocukları dövemeyeceği karara bağlanmıştı. 

Seçmenlerin yüzde 10'unun yasanın referanduma götürülmesini istemesiyle, iki yıl sonra yasa yeniden gündeme gelmiş bulunuyor.
Bu yasayla Yeni Zelanda dünyada çocukların dövülmesinin suç sayıldığı 24'üncü ülke oldu.

One-News Colmar Brunton televizyonu tarafından referandumun başlangıcında yapılan kamuoyu araştırması, Yeni Zelandalıların yüzde 83'ünün bazı koşullarda bir çocuğun dövülebileceğini savunduklarını ortaya koyuyor.

DAYAK AİLE TERBİYESİNİN BİR PARÇASI

Halkın bir bölümü, dayağın “aile terbiyesinin bir parçası” olabileceğini savunuyor, dolayısıyla da “suç sayılmaması” gerektiğini belirtiyor.
Dayak yasağının kaldırılmaması için kampanya yürütenler ise aile terbiyesi adı altında çocuklara şiddet uygulanabileceği uyarısında bulunuyor ve çocukların da büyüklerle aynı haklara sahip olması gerektiğini savunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle