Dünya Haberleri

DÜNYA

  CNN tarihi gerçekleri saptırdı

  Hürriyet Haber
  22.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan CNN Televizyonu, Ermeniler’in sözde soykırım günü olarak ilan ettikleri 24 Nisan'ı anmaya hazırlandıkları bir sırada yayınladığı Ermenilerle ilgili programda bazı tarihi gerçekleri çarpıttı.

  CNN'in Jonathan Mann tarafından hazırlanan İnsight’ programında önce ABD'deki Ermenilerin günlük yaşamından bazı kesitler verildi. Burada iş sahibi bazı Ermenilerin, Ermenistan'da da iş kurduklarını kaydeden CNN, bunların en büyük düşünün günün birinde çifte pasaport taşımak olduğunu kaydetti.

  Jonathan Mann'in sorularını yanıtlayan Peter Balakian adındaki Ermeni bir tarihçi sözde soykırım iddialarından bahsederek, Ermeniler’le Yahudiler arasında parallellik kurdu. Ermeniler’le, Yahudiler’in azınlık halkı olarak aynı kaderi paylaştıklarını öne süren Balakian, her iki halka Osmanlı İmparatorluğu döneminde ‘‘kafir''gözüyle bakıldığı için bunların memuriyet gibi bazı görevlerden men edildiklerini iddia etti. Hitler'in Yahudi soykırımına girişirken ‘Ermeni soykırımını bugün kim hatırlıyor' diyerek yaptıklarının hesabının sorulamayacağını ima ettiğini kaydeden Balakian, Ermenilerin geçmişi unutmamak için daha fazla gayret göstermeleri gerektiğini söyledi.

  NEDEN ERMENİ KATLİAMI

  CNN'in daha sonra görüşüne başvurduğu Ermenistan uzmanı İngiliz Christopher Walker, 1915'te Ermenilerin sürüldüklerini ve kadın, çocuk demeden katledildiklerini öne sürdü. Jonathan Mann'ın ‘Neden Ermeni katliamı' sorusu üzerine tarihçi Walker, 1908 yılında ortaya çıkan Genç Türklerin ‘Pantürkizm'i savunduklarını, liderlerinden Enver Paşa'nın doğuya yayılmayı hedeflediğini ancak Ermenilerin bu bölgede bir blok teşkil etmeleri yüzünden soykırıma kalkışıldığını iddia etti. Walker, Mann'in ‘Yani bir etnik temizlik mi' sorusuna ‘evet' yanıtını verdi. Jonathan Mann bunun üzerine İngiliz tarihçiye şu soruyu yöneltti: ‘Almanlar Yahudilere yaptıklarından utanıyorlar. Türklerin bu konudaki yaklaşımları nedir?' İngiliz tarihçinin bu soruya yanıtı ‘Türkler şimdiye kadar Ermeni soykırımını reddettiler. Söyledikleri sadece o tarihlerde bazı iç mücadelelerin olduğu ve her iki taraftan da büyük kayıpların olduğu yolunda. Modern Türkiye'nin oysa ‘evet Ermeniler katledildi' diyerek olayları kabul etmesi gerekir. Ermeni soykırımı Türkiye'nin resmi tarihinde de yer almıyor' şeklinde oldu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı