GeriDünya Clinton'un ada seferi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Clinton'un ada seferi

ABD Başkanı Bill Clinton, görev süresinin bitimi öncesindeki son resmi ziyaretini gerçekleştirdiği Kuzey İrlanda'da Parlamento'yu ziyaret etti.

Parlamento binası olarak kullanılan Stormont Kalesi'nin kapısında İngiltere Başbakanı Tony Blair, Kuzey İrlanda Başbakanı David Trimble ve Başbakan Yardımcısı Seamus Mallon tarafından karşılanan Clinton, bugün bütün günü Kuzey İrlandalı liderlerle görüşmeler yaparak geçirecek.

Görüşmelerinde partiler arasında silahsızlanma, polis örgütü reformu ve bölgede görev yapan İngiliz askeri sayısına ilişkin anlaşmazlıkları çözmeye çalışacak olan Clinton, Parlamento'ya gelişinde bütün üyelerle tokalaşarak tanıştı. Bu sırada bazı üyelerin Başkan Clinton ile uzun sohbetlere girdikleri ve süreçteki tıkanmayla ilgili görüşlerini anlattıkları dikkat çekti.

Clinton'a Parlamento ziyareti sırasında Kuzey İrlanda barış sürecinin mimarı olan ve şu anda Ortadoğu Araştırma Komisyonu'na başkanlık eden eski Amerikalı senatör George Mitchell de eşlik etti. 8 yıllık görev süresi boyunca bölgeyi üç kez ziyaret eden ve Kuzey İrlanda'ya gelen ilk ABD başkanı olma unvanını taşıyan Clinton'ın programındaki gecikmelere dikkat çeken İngiliz basını, bunun Başkan'ınABD'deki başkanlık yarışıyla ilgili olarak Yüksek Mahkeme tarafından alınacak karar hakkında yaptığı telefon görüşmelerinden kaynaklandığı tahmininde bulunuyor.

SON GÜNÜ İNGLİTERE'DE GEÇİRECEK

Gerçek IRA'nın üssü sayılan Dundalk bölgesine dün akşam giden ve burada halka ''barış sürecinden geri dönüş olamaz'' mesajı veren Başkan Clinton'ın, bugün de Belfast'ta yeni binyılı temsil etmek üzereinşa edilen Odyssey Arena'da halka hitap etmesi bekleniyor. Başkan Clinton, bu akşam Belfast'taki temaslarını tamamlayarak Kuzey İrlanda'dan İnglitere'ye geçecek.

İngiltere'de Başbakan Tony Blair ile, gündemini yine ağırlıklı olarak Kuzey İrlanda'nın oluşturacağı görüşmelerini sürdüreceği belirtilen Clinton'ın, Başbakan'ın yazlık konutu Checquers'da ağırlanacağı belirtiliyor.

Gezinin Londra bölümünde Clinton'ın New York senatörü seçilen eşi Hillary ve kızı Chelsea'ye de Başbakan Tony Blair'in eşi Cherie Blair ev sahipliği yapacak.

Clinton gezisinin üçüncü ve son günü olan yarın da Kraliçe II. Elizabeth ile biraraya gelecek ve Warvick Üniversitesi'nde bir konuşmayapacak


Yorumları Göster
Yorumları Gizle